Włochy: Wenecja

Włochy:Wenecja

Wenecja to miasto wyjątkowe i jeżeli jeszcze nie miałeś okazji go zobaczyć, koniecznie to zmień, tym bardziej że wycieczka tam nie musi się wcale wiązać z ogromnymi kosztami i jest dostępna praktycznie dla każdego. Dlatego, jeżeli chcesz zobaczyć najbardziej czarujące i romantyczne miasto świata, zacznij planować podróż już dziś!

Transport do Wenecji

Z Polski do Wenecji dostać się można przede wszystkim na dwa sposoby — samolotem lub samochodem (pokonując około 1300 km). Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie podróż samolotem — tanie linie lotnicze oferują naprawdę atrakcyjne ceny przelotów bezpośrednich, wystarczy jedynie uważnie śledzić pojawiające się co jakiś czas promocje. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że znacznie tańsze bilety lotnicze znajdziemy poza sezonem niż w samym sezonie. Dobrym pomysłem mogą też okazać się tanie loty np. do Mediolanu, a stamtąd przejazd autobusem lub pociągiem do samej Wenecji, czyli dokładnie tak jak my to zrobiliśmy.

W poprzednich postach pisaliśmy o naszej wyprawie do Bergamo, następnie do Mediolanu, aby finalnie dotrzeć do Wenecji i w spokoju odpocząć w tym urokliwym miejscu przynajmniej 4 dni. Cena biletu za pociąg do Wenecji to koszt niespełna 40 euro za dwie osoby. A w bonusie mieliśmy podróż przez jedno z najromantyczniejszych miast na świecie, czyli przez Weronę. Niestety czas nam nie pozwolił,by chociaż na chwilę zatrzymać się w miasteczku Romea i Julii, ale z pewnością kiedyś jeszcze tam wrócimy! 🙂

Po zaledwie 2,5 h i przebyciu blisko 300 km byliśmy na miejscu. Nie da się ukryć, że Wenecja zapiera dech w piersiach od razu po wyjściu z dworca. Ale o tym już za chwilę… Przede wszystkim zacznijmy od tego, że aby dobrze poznać miasto to najlepiej poruszać się po nim pieszo, natomiast tramwaj wodny, czyli lokalny środek transportu niech pozostanie jedynie dodatkową atrakcją. Plan kursowania poszczególnych linii tramwajowych znajdziemy bez problemu na każdym przystanku, niestety jednak korzystanie z tego środka transportu nie należy do najtańszych. Za bilet 60-minutowy zapłacimy 7 euro, z kolei koszt karty uprawniającej do przejazdów tramwajem przez 24h to wydatek rzędu 20 euro.

Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja

Nocleg w Wenecji

Hotele w Wenecji z pewnością do najtańszych nie należą, stąd wielu turystów decyduje się na noclegi na stałym lądzie i dojeżdżanie na wyspę. Ceny pokoju dwuosobowego w samej Wenecji zaczynają się od 400 zł (choć w sezonie trudno znaleźć coś za taką cenę). Nasza podróż miała miejsce w pierwszej połowie lipca, dlatego spodziewaliśmy się naprawdę wysokich cen. Podeślijmy również decyzję, że nie ma sensu szukać hotelu poza miastem, skoro po podliczeniu kosztów codziennych dojazdów do Wenecji, cenowo wyszlibyśmy niemalże na to samo.

Nocleg zarezerwowaliśmy jeszcze w Polsce, tak by bez obaw dojechać do miasta. Wybór padł na Al Portico Guest House, czyli typowy dla całych Włoch obiekt hotelowy. Mimo że obiekt nie znajdował się w samym sercu miasta, to zdecydowanie byliśmy zadowoleni z lokalizacji. Rezerwacja obejmowała 3 noclegi w pokoju dwuosobowym, za którą zapłaciliśmy niemal 240 euro. Niestety cena dość wysoka, jednak uwierzcie, że w połowie lipca nie uda się Wam znaleźć tańszej oferty. A jeśli dacie radę, to koniecznie napiszcie o tym w komentarzach. 😉 Więcej na temat noclegu w Al Portico Guest House i warunkach w jakich przebywaliśmy w osobnym artykule.

Atrakcje w Wenecji

Zacznijmy może podróż od najważniejszej naszym zdaniem atrakcji w Wenecji, czyli Canal Grande, gdzie ujrzymy całą, magiczną panoramę miasta. Warto wybrać się na taki rejs za dnia i późnym wieczorem, by ujrzeć najbardziej malowniczy klimat Wenecji. Jest to zdecydowanie punkt wycieczki, bez którego nie można opuścić włoskiego miasta. Dodatkowo w połączeniu z tramwajem wodnym, mamy naprawdę niezapomnianą atrakcję. Oczywiście największym minusem jest cena, o które wspomnieliśmy już wcześniej, bowiem koszt godzinnej wyprawy to 7 euro. Z naszego doświadczenia wynika, że jednak lepiej zaopatrzyć się w bilet całodobowy, dzięki któremu będziecie mogli pozwolić sobie na wyprawę wokół miasta, gdzie położonych jest wiele malowniczych wysepek.

Bazylika świętego Marka
Bazylika świętego Marka

Gdy już zejdziemy na ziemię, to kolejnym punktem na naszej mapie powinien być plac świętego Marka, wraz z Bazyliką.  Miejsce to kulturowo zbliżone jest do placu świętego Piotra w Rzymie, jednak tutaj życie toczy się zupełnie inaczej. Przede wszystkim nie ma obostrzeń co do stroju. Z naszych obserwacji wynika, że każdy traktuje tę sprawę indywidualnie. Dlatego jeśli macie ochotę wejść na plac z odkrytymi ramionami bądź w krótkich spodenkach, nie krępujcie się i wchodźcie śmiało!

Natomiast jeśli chodzi o Bazylikę, to jest to najpiękniejsza atrakcja w mieście. Wstęp do samej Bazyliki jest za darmo, lecz jednak warto wydać kolejne 5 euro, aby wejść na specjalny balkon, z którego będziemy mogli podziwiać centrum Wenecji.

Tuż obok placu świętego Marka znajduje się jeden z piękniejszych weneckich mostów – Ponte dei Sospiri. Niezwykła historia tego miejsca w połączeniu z romantycznym klimatem sprawiają, że można podziwiać ten most godzinami. Dlatego nastawcie się w tym miejscu na wyjątkowo duże grupy turystów i długie kolejki do wolnych przestrzeni, gdzie bez ludzi w tle można strzelić sobie fotkę. 🙂

W okolicy Bazyliki świętego Marka znajduje się również prawdziwa gratka dla miłośników muzeów. W odległości zaledwie kilkaset metrów od najpopularniejszego placu w Wenecji znajduje się Museo Correr, czyli Muzeum Kultury Weneckiej. Znajdziemy tam niemal każdy rodzaj sztuki, od obrazów, przez rzeźby, do mumii i rękodzieła. Sezonowo trafiają się również tematyczne wystawy, które na turystach i podróżujących robią olbrzymie wrażenie. Muzeum jest dość duże, ponieważ można w nim spędzić spokojnie 3-4 h oglądając zgromadzoną w nim sztukę. Cena jednorazowego biletu to koszt 16,50 euro i jest również ważny na Pałac Dożów, Muzeum Archeologiczne oraz Bibliotekę Marciana.

Kolejnym ważnym punktem bez którego nie można opuścić Wenecji jest Ponte di Rialto, czyli most dzięki któremu przejdziemy na drugą stronę Canal Grande. Po raz kolejny trzeba się pogodzić z tłumem turystów z całego świata, którzy tworzą nieustanny harmider. Można jednak wybrać się w okolice niezwykłego mostu późnym wieczorem, gdy ulice minimalnie ucichną. Wtedy będziemy mieli doskonałą okazję do sfotografowania miejsca, które od lat jest ulubieńcem fotografów z całego świata.

Ponte di Rialto
Ponte di Rialto

Miejscem, które ciężko znaleźć tak od razu jest z pewnością Scala Contarini del Bovolo, czyli budowla ukryta na małym podwórku. Niestety brak jakichkolwiek drogowskazów utrudnia dostęp do tego miejsca. Mimo to warto za pośrednictwem internetu znacznie wcześniej wyznaczyć sobie trasę dotarcia do budynku, ewentualnie już na miejscu pytać o drogę lokalną ludność. Choć weźmy pod uwagę fakt, że większość osób, które będziemy mijali w Wenecji to sezonowi turyści, a mieszkańcy zazwyczaj zirytowani pochowani są po swoich domach.

Co jeszcze warto zobaczyć w Wenecji?

  • Santa Maria dei Miracoli – jeden z piękniejszych kościołów w Wenecji, w którym możemy zobaczyć m.in. zdobiony sufit. Umiejscowiony jest w małych i malowniczych uliczkach, dzięki którym możemy uciec od tłocznych miejsc w centrum miasta. Koszt wstępu to 4 euro.
  • Basilica di Santa Maria della Salute – odnajdziemy tu przede wszystkim ciszę i spokój. Wstęp do Bazylii jest darmowy, dlatego spokojnie możemy się nacieszyć niezwykłą architekturą wewnątrz budynku, jak i zewnątrz. Dodatkową atrakcją z pewnością będzie przepiękny widok na Canal Grande oraz Pallazo Ducale.

  • Basilica dei Santi Giovanni e Paolo – jeśli zostanie Wam trochę czasu, to koniecznie zobaczcie to miejsce. Okromny kościół ze wspaniałym wnętrzem, który niedawno świętowała swoje 750 urodziny. Takich obiektów nie ogląda się na co dzień! Wewnątrz kościoła znajdują się grobowce m.in. Dożów oraz dzieła takich autorów jak: Bellini, Tycjan i Tintorett.

  • Lido i Murano – dwie najpopularniejsze wyspy w okolicy Wenecji. Mając całodobowy bilet na tramwaje wodne spokojnie dopłyniecie do jednego i drugiego miejsca. Murano to miejsce przepełnione wieloma zabytkowymi budynkami i mostami. Natomiast Lido ociera się o bardzo współczesny i turystyczny klimat. Znajdziemy tam przede wszystkim plażę oraz wiele smacznych restauracji.

Jedzenie w Wenecji

Jeżeli chodzi o jedzenie w Wenecji, to będąc w tym mieście, warto spróbować makaronu ze świeżymi małżami czy miejscowej pizzy, która smakuje zupełnie inaczej niż ta, którą znamy z naszego rodzimego podwórka.

Przez cztery dni pobytu w Wenecji staraliśmy się odwiedzać różne restaurację, tak aby poznać smak lokalnej kuchni. Najbardziej jednak przypadła nam do gustu restauracja położona tuż nad wodą. Mowa tutaj o La Palanca, gdzie za naprawdę przystępną cenę otrzymacie solidne i przepyszne porcję jedzenia. W dodatku niesamowity widok na panoramę miasta oraz fale uderzające o kamienisty brzeg zapierał dech w piersiach największym twardzielom. Warto zaznaczyć, że we Włoszech funkcjonuje polityka doliczania ok. 10 procent do wartości rachunku. Jest to z góry naliczany napiwek za obsługę, której chyba nigdzie nie znajdziecie lepszej.

Kolejnym miejscem, gdzie możecie skosztować m.in. owoców można jest restauracja Osteria La Lanterna da Gas. Jej lokalizacja nie jest już tak urokliwa jak tej poprzedniej, jednakże w otoczeniu przepięknych kamienic równie przyjemnie można spędzić przerwę na obiad. Jak na wenecki standard, to ceny w Osteria są bardzo przystępne. Koszt jednego dania oscyluje w granicach 20 euro.

Jeśli lubicie małe i kameralne restauracje to z pewnością powinniście wybrać się do La Zucca. Jest to propozycja zdecydowanie najlepsza dla wegetarian, ponieważ w menu znajduje się cała masa bezmięsnych dań. Ponadto turyści chwalą sobie przystępne ceny oraz spokój, o który jednak ciężko w Wenecji. Dodatkowo jest to miejsce idealne dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej i włoskiej. Ważna rada – w restauracji nie dokładają stolików, więc warto dokonać wcześniejszej rezerwacji. Sami niestety byliśmy świadkami odmówienia posiłku grupie gości, dla których nie było już miejsca.

Ostatnią restauracją, którą udało nam się odwiedzić była Trattoria II Vagone. Lokal znajduje się między małymi i ciasnymi uliczkami, a dodarcie do niego nie jest oczywiste. Zwiedzając Wenecję bardzo często mieliśmy wrażenie, jakby nic w tym mieście nie było oznaczone. A jednak nawet w takich zakamarkach lokale świetnie funkcjonują i to bez żadnej reklamy! Magia turystyki! 🙂 Jak juz uda Wam się trafić do Trattoria to zdecydowanie polecamy kurczaka z grillowanymi warzywa oraz wątróbkę z pieczonymi ziemniakami. Oprócz smaku to również cena rewelacyjna, ponieważ wydaliśmy na te dwa dania zaledwie 20 euro! Niestety nie całe menu jest takie tanie. Restauracja w karcie posada znacznie droższe potrawy, ale wszystko w ramach możliwości!

Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja
Włochy: Wenecja