Tajlandia – ciekawostki i fakty – Co warto wiedzieć przed podróżą?

Wycieczki do krajów azjatyckich cieszą się rosnącą popularnością, a jednym z ciekawszych kierunków jest Tajlandia. Jest to wręcz idealny cel na atrakcyjne wakacje. Można liczyć na sprzyjające warunki pogodowe, mnóstwo smacznego jedzenia lokalnego, piękne krajobrazy, różnorodne atrakcje. W Tajlandii można świetnie wypocząć zarówno biernie, jak i aktywnie.

Fakty na temat Tajlandii

Tajlandia jest azjatyckim krajem o powierzchni 513 120 km2 – ponad półtora razy większym od Polski. Tajlandczycy posługują się językiem tajskim, walutą bat. Tajlandię zamieszkuje prawie 70 milionów osób, a główną religią jest buddyzm – wyznaje go aż 95% mieszkańców. W kraju tym obowiązuje monarchia konstytucyjna. Stolicą Tajlandii jest Bangkok, w całym kraju obowiązuje ruch lewostronny. Za najświętszą część ciała uznaje się głowę, której nikt inny nie powinien dotykać, dotyczy to nawet dzieci. Z kolei stopy cieszą się złą sławą, uznaje się je za nieczyste, nie wolno kierować ich na inne osoby ani na święte posągi. Najdłużej panującym królem w Tajlandii był Bhumibol Adulyadej, który zmarł w roku 2016. Po jego śmierci ogłoszono roczną żałobę narodową, pochówek miał miejsce dopiero po ponad roku od śmierci monarchy. Obecnym królem Tajlandii jest Maha Vajiralongkorn. W kraju tym aż dwa razy dziennie wygrywana jest melodia hymnu narodowego, aby oddać hołd krajowi i królowi.

W Tajlandii dużą popularnością cieszy się trzecia płeć, czyli Kathoeys. Dotyczy ona mężczyzn, którzy postanowili przeobrazić się w kobiety, czyli osób transseksualnych. Co ciekawe, ladyboyowie są całkowicie akceptowani przez społeczeństwo tajskie. W Tajlandii taksówki mają wiele kolorów i warto poznać ich znaczenie. W zależności od barwy taksówka może należeć do osoby prywatnej, firmy przewozowej czy osoby wypożyczającej auto. Nawet światełka za szybą taksówki są istotnymi oznaczeniami – np. zielony kolor wskazuje na zainstalowaną kamerę, co zmniejsza ryzyko bycia oszukanym, natomiast czarny kolor to możliwość negocjowania ceny za kurs. Wiele osób nie wie, że Bangkok jest tylko uproszczoną nazwą stolicy Tajlandii. Pełna nazwa jest tak długa, że została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa – Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii?

Przed wyjazdem do Tajlandii należy dobrze zapoznać się z obowiązującym tam prawem, poszerzyć nieco wiedzę na temat tego niezwykłego kraju. Odmienna kultura i kuchnia, niezwykłe krajobrazy, zaskakujące atrakcje – Tajlandia jest ciekawym krajem, który warto odwiedzić. Polscy obywatele nie muszą nawet mieć wizy, aby spędzić wakacje w Tajlandii, jeśli pobyt nie przekroczy trzydzieści dni. Wystarczy tak naprawdę zabrać ze sobą ważny paszport – przy braku wizy turyści mogą przekroczyć granicę Tajlandii wyłącznie dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy. Jako że jest tam zawsze ciepło, warto dobrze zaplanować swój wyjazd, najlepiej na mniej upalne dni. Warto wiedzieć, że podczas Polskiej zimy w Tajlandii panuje właśnie lato, czyli bardzo wysokie temperatury.

Kraj ten warto odwiedzić na początku marca, gdy jest słonecznie i ciepło. W maju rozpoczyna się pora deszczowa trwająca niemalże do października. Warto wobec tego przeczekać te miesiące i odwiedzić Tajlandię dopiero na przełomie listopada i grudnia, gdy ponownie zrobi się ciepło i słonecznie. Minusem będzie jednak szczyt sezonu, czyli duży napływ turystów i wzrost cen. Średni czas potrzebny do przedostania się z Polski do Tajlandii to dziesięć godzin, bo trzeba pokonać aż około osiem tysięcy kilometrów. Planując lot do Tajlandii, warto już zawczasu zadbać o gotówkę, najlepiej w postaci euro i dolarów. Nie ma problemu z ich wymianą na tajskie baty. Trzeba mieć na uwadze to, że przy każdym wyciąganiu pieniędzy z bankomatu na miejscu będzie pobierana prowizja. Zaleca się też już na lotnisku kupić kartę SIM z Internetem mobilnym.

Tajskie atrakcje – co warto zobaczyć, gdzie się wybrać?

Stolicą Tajlandii jest największe miasto tego kraju, czyli Bangkok – niezwykle kolorowy, zatłoczony i głośny, przepełniony wielorakimi zapachami z ulicznych przysmaków. Ogromne wrażenie robią zjawiskowe kompleksy świątyń buddyjskich, przykładem będzie Wielki Pałac Królewski i Wat Pho. Za królestwo świątyń uznaje się Ayutthaya, bogate w wielorakie ruiny, które stanowią pozostałości po setkach pozłacanych świątyń i pałaców. Na szczególną uwagę zasługuje królewska świątynia Wat Phra Si Sanphet czy Wat Lokayasutharam z kilkudziesięciometrowym Buddą. Piękne zdjęcia można zrobić, będąc w Parku Narodowym Khao Sok, w środku bujnej dzięki, z zielonym jeziorem Cheow Lan i tajskimi domkami na wodzie. Z kolei miłośnikom nurkowania można polecić Koh Tao. Wypocząć w blasku promieni słonecznych można na plaży Chalok Ban, natomiast najwięcej atrakcji czeka na turystów na plaży Sairee.

Największą wyspą Tajlandii jest Phuket, można śmiało powiedzieć, że w miejscu tym znajduje się wszystko, czego potrzebuje i szuka turystyka. Piękne krajobrazy czekają w Railay – wrażenie robią ostre i wysokie skały zanurzone w niezwykle czystych wodach oceanu. Niecodzienną atrakcję można spotkać w północnej prowincji Tajlandii, czyli w Chiang Rai – chodzi tutaj o Białą Świątynię Wat Rong Khun, która przekuwa wzrok swoją unikalną architekturą. Najstarszym rezerwatem przyrody w Tajlandii jest Khao Yai, w którym nie brakuje tropikalnych lasów, egzotycznych i dzikich zwierząt, wielorakich szlaków turystycznych. Na uwagę zasługuje też sekretną wyspą, czyli Ko Lipe, gdzie nie brakuje pięknych widoków i atrakcji turystycznych. Pradawną stolicą Tajlandii jest Sukhothai, gdzie znajdują się liczne posagi Buddy. Co ciekawe, do dzisiaj większość z nich jest bardzo dobrze zachowana i prezentuje się rewelacyjnie na tle ruin.