Polska: Szczecin

Polska: Szczecin

Szczecin – największe miasto w województwie zachodniopomorskim i trzecie co do wielkości (zajmowanej powierzchni) miasto w Polsce, które od innych miast w kraju wyróżnia się pod wieloma względami. Oddalony o zaledwie 121 km od Berlina przez długi czas leżał poza granicami naszej ojczyzny, stanowiąc stolicę Księstwa Pomorskiego, następnie należący do Królestwa Prus. Historia miasta wyraźnie zaznacza się w architekturze miejskiej, oraz założeniach urbanistycznych, przez które został obwieszczony Paryżem Północy. Co warto zobaczyć, zwiedzić i gdzie się zatrzymać podczas pobytu w Szczecinie?

Transport do Szczecina

O ile nie podróżujemy samochodem, najwygodniejszym środkiem transportu z pewnością okaże się pociąg. Do miasta dociera wiele linii PKP Intercity (m.in. Chrobry, czy Mewa), którymi podróżuje się niezwykle szybko i wygodnie. Przejazd z Warszawy do Szczecina zajmuje 6 godzin i 23 minuty, jednak w Intercity mamy zapewnioną możliwość podłączenia komputera, dzięki czemu czas podróży możemy z przyjemnością i pożytkiem wykorzystać na pracę czy oddanie się lekturze. Inne połączenia mogą okazać się mniej komfortowe ze względu na przesiadki, czy 8-godzinną trasę.

Samochodem z Warszawy najszybciej dotrzemy drogami A2 i S3, a od strony Koszalina trasą S6. Wybierając takie rozwiązanie po drodze będziemy mieli wiele dogodnych zajazdów na odpoczynek i nie będziemy się martwić o długą drogę czy korki. Jednak z pozytywów to chyba tyle, bowiem opłaty za bramki skutecznie ostudzą nasz entuzjazm – na każdej zostawimy 19 zł, mijając po drodze sporą ich ilość. Suma summarum taka trasa nam się opłaci bardziej niż podróż pociągiem dopiero gdy koszt benzyny i bramek dzielimy na 3-4 osoby.

Do miasta możemy dotrzeć również samolotem, dla przykładu przelot z Warszawy do Szczecina liniami Ryanair to koszt między 40 a 450 zł (w zależności od popytu w danym okresie). Wyższych cen należy się spodziewać w okolicach weekendów, świąt i innych terminów sprzyjających podróżowaniu po kraju. Lot trwa zaledwie 50 minut, jednak trzeba mieć na względzie że szczecińskie lotnisko Goleniów oddalone jest od miasta o 33 km, co oznacza, dodatkowy czas na dojazd do Szczecina. O transporcie z portu lotniczego warto pomyśleć wcześniej i zarezerwować sobie busa – na ubera w okolicy raczej nie ma co liczyć, a taksówki potrafią słono kosztować.

Atrakcje w Szczecinie

Zwiedzanie Szczecina, dawnej stolicy Księstwa Pomorskiego z pewnością powinniśmy zacząć od Zamku Książąt Pomorskich, który również ze względu na swoje usytuowanie będzie idealnym punktem startowym naszej trasy. Za darmo wejdziemy zarówno na mały, jak i duży dziedziniec Zamku, a za zaledwie 6 zł wejdziemy do środka, aby zobaczyć zabytkowe wnętrza, oraz wystawy tamtejszej Galerii. Mając odrobinę szczęścia trafimy na koncert lub spektakl, czego agendę możemy sprawdzić na oficjalnej stronie (zamek.szczecin.pl). Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zgłaszanie chęci zwiedzania, wraz ze wskazaniem jednego z trzech scenariuszy zwiedzania (40 minut – 60 minut).

Zamek Książąt Pomorskich

Dalej nasza trasa zwiedzania przebiegła na południowy-zachód od Zamku, gdzie idąc wybrzeżem zwiedziliśmy Wały Chrobrego i Rynek Sienny, który latem jest świetnym miejscem gdzie w spokoju możemy napić się filiżanki kawy spoglądając na Ratusz Staromiejski (Muzeum Historii Szczecina) i przechadzających się tam nielicznych turystów. Mimo, iż Szczecin jest bardzo popularnym turystycznie miejscem, Rynek Sienny nie cieszy się ogromną popularnością i raczej nie zaznamy tu tłumów jak na rynku w Krakowie. Jednak naszym zdaniem zdecydowanie warto udać się w to miejsce, szczególnie jeśli interesuje nas zwiedzanie z poznawaniem historii. W Ratuszu Staromiejskim odnajdziemy dzieje Szczecina w pigułce – ciekawe wystawy i eksponaty zebrane z różnych okresów. Dalej możemy przejść ulicą Kurkową, mijając słynną, gotycką Kamienicę Loitzów, by dotrzeć do naszego kolejnego punktu – Bazyliki archikatedralnej św. Jakuba.

Rynek Sienny

Wieża Bazyliki św. Jakuba pełni rolę najpopularniejszego w mieście tarasu widokowego, na który zdecydowanie warto się udać. Zwiedzanie odbywa się w godzinach od 8:00 do 20:00. Koszt wyjazdu wynosi 10 zł – a widoki na miasto bezcenne! Więcej informacji uzyskamy na stronie katedra.szczecin.pl.

Widok z Katedry Św. Jakuba

Od Bazyliki idąc w górę dojdziemy do Bramy Portowej – jednej z dwóch głównych bram wjazdowych do miasta (obok Bramy Królewskiej, położonej nieopodal Zamku Książąt Pomorskich i Nowej Filharmonii Szczecińskiej.

Niedaleko znajduje się również Plac grunwaldzki, Plac Lotników i Deptak Bogusława. Są to popularne miejsca wypoczynkowo-kawiarniane dla mieszkańców. W okolicy okazałych, starych kamienic i gwiaździście rozchodzących się ulic (projektowanych na wzór Paryża) odnajdziemy liczne ciekawe lodziarnie, kawiarnie, cukiernie, a także puby i kluby. To istne imprezowe zagłębie! Jeśli więc szukacie dobrej zabawy, czy miejsca na wieczornego drinka, to już wiecie w jakiej okolicy szukać!

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie?

Park Kasprowicza to można by rzec Szczeciński Central Park. Rozciągający się przez dwie dzielnice Park o powierzchni 27 ha, w stosunkowo niewielkiej odległości od centrum, stanowi wraz z Lasem Arkońskim, Cmentarzem Centralnym i Parkiem Stefana Żeromskiego płuca lewobrzeżnej części miasta. W parku znajduje się mnóstwo atrakcji, takich jak Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, Pomnik Czynu Polaków (tzw. Pomnik Trzech Orłów), Ogród Różany (Różanka), czy most zakochanych – piękne miejsce do fotografii ślubnej i nie tylko. Park łączy się z Jasnymi Błoniami, które w otoczeniu rzadkich Platanów i Magnolii prowadzą wprost do Placu Armii Krajowej i Urzędu Miasta.

nowa plaża miejska na wyspie Grodzkiej, szybko obwieszczona przez niektórych mieszkańców imprezową plażą. Wyposażona w leżaki i parasole pozwala wypocząć na piasku przy Odrze, z widokiem na najładniejszą, zabytkową część Wałów Chrobrego. To jedna z tych inwestycji ostatnich lat, która najbardziej cieszy zarówno mieszkańców, jak i wypoczywających tu turystów. Nowa plaża jest kolejnym etapem realizacji idei z bilbordów reklamowych Szczecina – pływającego miasta ogrodów i zieleni.

Multimedialna fontanna przy Teatrze Lalek Pleciuga (skrzyżowanie ulic; Wąskiej i Wielkopolskiej). W sezonie letnim pokazy świateł i dźwięku połączonych z fontanną odbywają się regularnie o 21:30. Nie są to jednak tak zjawiskowe pokazy jak odbywają się w Warszawie przy Wisłostradzie. Te są znacznie skromniejsze i bardziej kameralne, jednak dla fanów tego typu atrakcji, z pewnością będzie to ciekawy punkt na zakończenie dnia.

Kąpielisko Dąbie – kompleks kąpieliskowo-wypoczynkowy istniejący od dawnych lat, znajdujący się na obrzeżach miasta. W sezonie spotkamy tu głównie opalających się ludzi, rodziny z dziećmi i młodzież pływającą na kajakach. Tłoczno, gwarnie, ale i przyjemnie – szczególnie w upały.

Wały Chrobrego – słynne założenie arrchitektoniczno-urbanistyczne wybudowane z inicjatywy Hermanna Hackena (od jego nazwiska przez długi czas nazywane „Tarasy Hackena”). Koncepcja tarasów umiejscowionych na skarpie wzdłuż Odry daje przestrzeń do wielu imprez miejskich, takich jak pokazy sztucznych ogni, zloty żaglowców, czy znane w całej Polsce szczecińskie Dni Morza (fotografia poniżej). Przy Wałach Chrobrego znajduje się wiele ważnych zabytków, takich jak Muzeum Narodowe, czy zabytkowy budynek Urzędu Wojewódzkiego. Kierując się Wałami od Muzeum Narodowego w kierunku Dworca Głównego ponownie miniemy Zamek Książąt Pomorskich, Basztę, Rynek Sienny, oraz Czerwony Ratusz – nie tylko Berlin ma takowy 🙂

Wały Chrobrego

Filharmonia Szczecińska – nowa inwestycja miejska o której było bardzo głośno w kontekście odważnej i niezwykle nowoczesnej architektury, umiejscowionej wśród zabytkowych kamienic. Naszym zdaniem wygląda niesamowicie!

Szczecińskie podziemia – mało kto wie, że pod całym Szczecinem rozciąga się gąszcz tuneli i schronów przeciwlotniczych i przeciwatomowych pochodzących z czasów II Wojny Światowej. Niektóre wejścia do dziś możemy spotkać zabezpieczone i zamurowane w prawobrzeżnej części Miasta, w Puszczy Bukowej, a także ukryte w centrum. Kilka z tuneli zostało odnowionych i oddanych do zwiedzania turystom. Wejście na trasę turystyczną szczecińskich podziemi znajduje się na I peronie Dworca Głównego. Zwiedzanie dozwolone jest wyłącznie z przewodnikiem – rozpoczyna się o godzinie 12:00 zgodnie z agendą podaną na stronie internetowej schron.szczecin.pl.

Cafe 22 – kiedyś słynna kawiarnia umiejscowiona na dwudziestym drugim piętrze biurowca Polskiej Żeglugi Morskiej przy Placu Rodła. Ze względu na okrągły kształt wieży, kawiarnię można obejść dookoła, oglądając Szczecin w każdym kierunku. To wspaniałe miejsce aby zjeść lody, czy napić się kawy podziwiając miasto, jednak czasy świetności tego miejsca minęły.

2 thoughts on “Polska: Szczecin

  1. Do Szczecina zdecydowanie warto udać się na The Tall Ships’ Races czyli zlot żaglowców… Ja byłem w poprzednim roku i świetnie się bawiłem!

  2. Bardzo lubię Szczecin, bo tam jadłem naprawdę dobrą pizzę.
    Bar na Start, chyba tak to się nazywało.

Comments are closed.