Psychoterapia online – idealne rozwiązanie dla mieszkających za granicą

Szacuje się, że około 20 milionów Polek i Polaków żyje poza granicami naszego kraju. Emigracja, chociaż często stanowi szansę na lepsze życie, niesie ze sobą również wiele wyzwań i może być obciążająca dla naszego zdrowia psychicznego i samopoczucia. Wyjazd do innego kraju może wiązać się z dużym stresem, a także poczuciem wyobcowania i samotności. Jak wygląda koszt psychoterapii za granicą i jakie są jej alternatywy?

Najczęściej wybieranymi kierunkami emigracyjnymi przez Polaków są Niemcy, Wielka Brytania, Niderlandy, Włochy oraz Francja. Część osób wyprowadzających się za granicę nie zna biegle ani nawet komunikatywnie języka obcego, co stanowi dodatkową barierę w przypadku chęci sięgnięcia po pomoc psychologiczną.

Wyzwania psychoterapii za granicą

Psychoterapia za granicą może okazać się trudna. Jednym z najważniejszych powodów jest wspomniana bariera językowa. Rozmowy na zaawansowane tematy, takie jak doświadczenia życiowe, uczucia czy emocje, mogą być wyjątkowo skomplikowane, jeżeli osoba nie czuje się swobodnie w obcym języku. Często nawet w rodzimym języku mamy problem by za pomocą słów dokładnie oddać i opisać wewnętrzne przeżycia. Wyrażanie swojego wewnętrznego życia psychicznego jest kluczowe dla skutecznej terapii, a bariera językowa może stanowić znaczącą przeszkodę.

Drugi czynnik, który utrudnia korzystanie z psychoterapii za granicą, to koszty. Średnie stawki za godzinę psychoterapii różnią się w zależności od kraju. W Niemczech mogą wynosić około 120-130 euro, w Wielkiej Brytanii średnio od 60 do 90 funtów. Te kwoty mogą stanowić spory wydatek, szczególnie dla osób, które dopiero się przeprowadziły i jeszcze nie zdążyły odłożyć pieniędzy w obcej walucie.

Problemy psychiczne Polaków za granicą

Emigracja może stanowić spore obciążenie psychiczne. Stres adaptacyjny, zaburzenia adaptacyjne, depresja, stany lękowe, samotność, bezsenność to tylko niektóre z trudności, które mogą nas spotkać po przeprowadzce. Wiele osób doświadcza w takich sytuacjach trudności z przystosowaniem się do nowego otoczenia, kultury, języka i stylu życia. Kiedy tylko pojawią się niepokojące symptomy, warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy i nie czekać, aż sytuacja ulegnie pogorszeniu. Rozwiązaniem może okazać się psychoterapia online. Tylko gdzie i w jaki sposób można odnaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę?

Rozwiązanie: Psychoterapia online z polskimi specjalistami

Jednym z rozwiązań tych problemów jest korzystanie z usług psychoterapeutów online. Psychoterapia prowadzona przez internet z polskimi specjalistami ma wiele zalet dla osób mieszkających za granicą. Pierwszą z nich jest wygoda – terapia może odbywać się w dowolnym miejscu, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta. Po drugie, terapia online umożliwia pacjentom korzystanie z usług specjalistów mówiących w ich ojczystym języku. Dzięki temu pacjent może wyrażać swoje myśli i uczucia bez ograniczeń językowych i dodatkowego dyskomfortu związanego z barierami językowymi czy różnicami kulturowymi. Po trzecie, koszty terapii online są często niższe ze względu na rozliczenie w polskiej walucie.