Warszawa nieznana. Czyli 10 miejsc, które musisz zobaczyć, by poznać prawdziwy klimat stolicy!

Warszawa nieznana. 10 klimatycznych miejsc w Warszawie

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zwiedzić Warszawę, by poczuć jej prawdziwy klimat? Wielu przyjezdnych, czy nawet mieszkańcy bardzo negatywnie oceniają urok stolicy Polski.  Pomieszane, poplątane, nieprzemyślane itd. – często słyszymy od turystów. W tym artykule chcieliśmy Wam pokazać, że Warszawa nie musi być wcale nudna. A to , co na pierwszy rzut okna wydaje się nieprzemyślane i poplątane, może być ciekawą atrakcją. Zebraliśmy zatem listę 10 miejsc, których najprawdopodobniej nie znajdziecie w zwykłych przewodnikach. Lecz to właśnie one pozwolą odkryć Wam Warszawę nieznaną i poczuć prawdziwy smak stolicy!

Żoliborz oficerski, dziennikarski i urzędniczy

To niewątpliwie jedne z najbardziej urokliwych miejsc Warszawy. Na tyłach kina Wisła rozciąga się część Żoliborza zwana Dziennikarskim, pełna małych, zacisznych uliczek z mnóstwem zieleni, służąca kiedyś mieszkańcom spółdzielni dziennikarzy. Na Żoliborzu Oficerskim w okolicach Placu Słonecznego i ulicy Czarneckiego domki nawiązują swymi kształtami do XVIII-wiecznych dworków szlacheckich. Warto wybrać się też na ulicę Brodzińskiego i Wieniawskiego należącego do Żoliborza Urzędniczego. Do dziś zachowany lustrzany charakter ulic oraz ich niezwykły klimat sprawią, że poczujesz się trochę jak w bajce.

Nowy Ford

Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego działa od 2012 roku. W Parku Żeromskiego, w atrakcyjnym architektonicznie miejscu, odbywają się wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne: spektakle teatralne, koncerty, pokazy filmowe, happeningi, warsztaty i spotkania autorskie. Działa tam kawiarnia. Głowna idea to zaanimowanie środowiska żoliborskiego. Otwarte pn-pt: 11.00-23.00, so-nd: 10.00-23.00.

Ulica Karowa

 

Skarpa wiślana najwyższa jest w rejonie Pałacu Kazimierzowskiego i Hotelu Bristol. Jej wysokość wynosi tam ok. 25 m. Właśnie w tym miejscu ul. Karowa i wybudowany na niej w latach 1903-1905 wiadukt im. Markiewicza w formie ślimaka łączy Powiśle z Krakowskim Przedmieściem. Wiadukt przetrwał zawieruchę wojenną i jest dziś uważany za jedną z najciekawszych budowli inżynierskich stolicy. Jazda zakręconym ślimakiem przypomina rollercoaster. Wiadukt zdobią rzeźby Jana Woydygi . Niedawno przeprowadzono rewitalizację wiaduktu: przywrócono kamienny bruk i odtworzono ozdobne latarnie. Od lat w pierwszą sobotę grudnia organizowana jest tu jedna z części Rajdu Barbórki.

Czuły Barbarzyńca

Kultowe miejsce na Powiślu. Pierwsza klubokawiarnia z bogato zaopatrzoną księgarnią. To przytulne wnętrze zdominowane jest przez książki i to one właśnie zachęcają do wbicia się w fotel, zamówienia dobrej kawy i spędzania intymnych godzin na czytaniu, pisaniu lub rozmowie. Pyszne ciastka i proste dania barowe. Czuły Barbarzyńca często organizuje u siebie spotkania autorskie, kiermasze książek i recitale muzyczne. Otwarte pn-pt: 10.00-22.00, so: 10.00-23.00, nd: 12.00-22.00.

Ogrody na dachu BUW

Jest jednym z większych ogrodów dachowych w Europie i główna atrakcją BUW-u w sezonie wiosenno-letnim. Zachwyca bogactwem roślin i ciekawym ukształtowaniem terenu. Mamy tu ogród górny na dachu i dolny – położony poniżej, na północ od gmachu głównego BUW-u. Obie części są połączone kaskadowo spływającym strumieniem. Przez okna i przeszklony dach można podglądać pracowników biblioteki i uczących się studentów. Dolny ogród przyozdabiają rzeźby Ryszarda Stryjeckiego, natomiast z górnego ogrodu rozciąga się wspaniała panorama na Pragę Północ, Stadion Narodowy, most Świętokrzyski i najwyższe budynki Śródmieścia z Pałacem Kultury na czele. Ogród przy budynku czynny cały rok, ogród na dachu czynny od kwietnia do października od 9.00 do 18.00 (kwiecień i października) oraz od 9.00 do 20.00 ( od maja do września).

Domki Fińskie Osiedle Jazdów

Domki Fińskie Osiedle Jazdów zostało wybudowane w 1945 roku na tyłach Parku Ujazdowskiego. Jest to kolonia 20 parterowych drewnianych domków jednorodzinnych, pochodzących z reparacji wojennych, jakie Finlandia musiała świadczyć po II wojnie światowej na rzecz ZSRR. Domki zostały następnie przekazane Polsce przez Związek Radziecki. Osiedle Jazdów, mimo że w planach miało być prowizoryczne i było zaprojektowane tylko na okres 5 lat, istnieje do dziś i stanowi niezwykle uroczy zakątek w południowej części śródmieścia Warszawy. Siostrzane osiedle domków fińskich mieści się w zachodniej części Warszawy, na Jelonkach. Tam z kolei w latach 50-tych XX wieku mieszkali radzieccy budowniczowie Pałacu Kultury i Nauki. Anegdotka mówi, że mieli oni tak długo budować Pałac Kultury, aż będzie on na tyle wysoki, by można go było zobaczyć z domków fińskich.

Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa

Gdyby ktoś nie pamiętał jak wyglądały kiedyś prawdziwe księgarnie niech wybierze się do „Prusa„. Księgarnia mieści się w kamienicy, w której Prus umieścił akcję „Lalki” i działa nieprzerwanie od 1952 roku. W asortymencie księgarni jest ponad 70 tysięcy tytułów, a w 2012 roku znalazła się ona w finałowej 12. najpiękniejszych księgarni w Polsce. Regularnie odbywają się tu spotkania, wykłady, promocje i czytania książek. Przy „Prusie” działa też mała kawiarnia w retro stylu. Otwarte: pn-pt: 9.00-20.00 so: 10.00-15.00.

Pałacyk Szustra

Sąsiadujący z parkiem Morskie Oko, położony na wzgórzu, pobudza wyobraźnie jak każdy pałac. Zbudowany z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Późniejszym właścicielem był warszawski litograf Franciszek Szuster. Obecnie mieści się tam siedziba Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.

Bazar Różyckiego

Kultowy bazar, na którym swego czasu można było stracić nie tylko pieniądze. Założony pod koniec XIX wieku przez J.J. Różyckiego, w czasie wojny był miejscem handlu bronią. W 2008 roku przeszedł w ręce spadkobierców założyciela. Obecnie trwają prace nad wpisaniem go na listę zabytków.

81 stopni

Założone przez Stowarzyszenie Hokus-Pokus. Niezwykle atrakcyjna jest droga do tego miejsca, gdyż trzeba w tym celu pokonać 81 stopni w najpiękniejszej klatce schodowej Warszawy. Kręte, ażurowe schody, zieleń ścian i kutej balustrady oraz niezwykły widok rekompensują wysiłek wdrapywania się na szczyt. Klatka jest często wykorzystywana przez Stowarzyszenie jako przestrzeń instalacji artystycznych. W 81 stopniach dzieją się rzeczy dla ducha i ciała. To przede wszystkim galeria i przestrzeń pracy twórczej, ale działa tam też studio filmowe i szkoła jogi. Przestrzeń jest wykorzystywana wielowątkowo, ale pozwala na skupienie i oderwanie się od płynącego za oknem głównego nurtu. Zwyczajne hokus-pokus. Otwarte: czw: 15.00-20.00 i pt: 10.00-18.00, a w pozostałe dni po umówieniu mailowym.

 

2 thoughts on “Warszawa nieznana. Czyli 10 miejsc, które musisz zobaczyć, by poznać prawdziwy klimat stolicy!

  1. Pałac Szustra uwielbiam! Lubię fajne zabytki i miejsca pełne zieleni. Lubię dlatego chodzić po Łazienkach. Nie mogę się też doczekać galerii Implant na Chmielnej, generalnie galeria brzmi słąbo, ale to ma być tak innowacyjny projekt, że chcę go zobaczyć 😉 Słyszeliście o niej?

Comments are closed.