Targówek – co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca do odwiedzenia

Targówek to jedna z najważniejszych dzielnic mieszkaniowych Warszawy i największa pod względem liczby ludności. Na 24,22 km2 mieszka 124 992 osób. Jednak zapewnienie miejsca do życia mieszkańcom stolicy to nie jedyna jego funkcja. Dzielnica ta jest również miejscem, w którym kwitnie handel i przemysł. Mało osób jednak wie, że Targówek to również miejsce, które po prostu warto zobaczyć, kiedy odwiedzamy Warszawę. Jakie najciekawsze miejsca powinniśmy odwiedzić, wybierając się w tamte okolice?

Mapa Targówka – Źródło: Google.com

Krótka historia Targówka

Pierwsze wzmianki o Targówku pochodzą z piętnastego wieku. W tamtym czasie na tych terenach znajdowała się wieś szlachecka Targowe. Oczywiście do Warszawy, która zlokalizowana była po drugiej stronie Wisły, było dość daleko. W późniejszych czasach, kiedy wieś trafiła w ręce rodu Lubomirskich, właściciele zmienili jej nazwę na obecną. Miejscowość bardzo ucierpiała w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, w czasie której została niemal całkowicie spalona. W drugiej połowie dwudziestego stulecia, kiedy Warszawa systematycznie rozrastała się i poszerzała swój zasięg terytorialny, Targówek został włączony w jej granice. Dzisiaj dzielnica należy do obrzeżnych obszarów stolicy.

Zabytki na Targówku

Odwiedzający Targówek znajdą tutaj dużą ilość ciekawych miejsc, które z całą pewnością warte są odwiedzenia. Najstarszym zabytkiem są pozostałości jedenastowiecznego grodziska, które zachowały się w lasku bródnowskim. Mimo że z grodziska zostały już tylko ostatnie ślady, bez wątpienia jest to zabytek historyczny, który zaintryguje wszystkich, którzy interesują się najdawniejszą historią naszego kraju. W tym samym lasku znaleźć można również pamiątki po wydarzeniach z historii najnowszej.

W tym przypadku jest to będący częścią dawnej twierdzy Warszawa fort Lewicpol. Ciekawym punktem na mapie Targówka jest również stary cmentarz żydowski. Mimo że obiekt został całkowicie zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, w późniejszych latach kamienne nagrobki zostały z powrotem sprowadzone na miejsce. Dzisiaj miejsce to jest świadkiem wydarzeń, które rozgrywały się w naszym kraju kilkadziesiąt lat temu. Warty zobaczenia jest również pochodzący z dziewiętnastego stulecia Cmentarz Bródnowski, na terenie którego znajduje się drewniany kościół świętego Wincentego a Paulo. Gdyby natomiast ktoś z odwiedzających Targówek miał ochotę zobaczyć, jak wyglądała tutejsza zabudowa jeszcze przed ostatnią wojną, powinien wybrać się na ulicę Biruty, gdzie znaleźć można drewnianą kamienicę – jeden z ostatnich budynków z tamtego okresu.

Najważniejsze zalety współczesnego Targówka

Targówek to dzielnica, którą nie tylko warto zobaczyć, ale również świetne miejsce, w którym można się zatrzymać, albo nawet zostać na dłużej. Dzielnica ta ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to bardzo cenione miejsce do życia. Po pierwsze, leży na obrzeżach warszawy, a więc ruch i związany z nim hałas są znacznie mniejsze niż w warszawskim Śródmieściu. Jednocześnie, w porównaniu z innymi obrzeżnymi częściami miasta, Targówek leży bardzo blisko centrum, do którego dojechać można bardzo łatwo.

Handel na targówku i rozrywka – co robić na targówku?

Targówek to oczywiście nie tylko zabytki, ale również całkiem współczesne atrakcje. Jest to ważna dzielnica mieszkaniowa, więc nie powinno dziwić, że zlokalizowane są w jej obrębie duże centra handlowe, wraz z wszystkim, co oferują odwiedzającym – kinami, popularnymi sieciami sklepów i innymi.Na terenie targówka znajdują się 2 centra handlowe – M1 oraz Atrium Targówek. Tym z kolei, którym wizyta w centrum handlowym nie przynosi wielkiej przyjemności, zaproponować można spacer w jednym z kilku okolicznych parków.

Atrakcje i gastronomia

Brakuje Twojego ulubionego lokalu w naszym wpisie? Napisz na: hello [at] warszawskagm.pl