Podróż w zimne regiony – jak przygotować swojego psa?

Mogłoby się wydawać, że bluzy dla psów są czymś zbędnym, ale niektóre czworonogi ich potrzebują. Warto wyposażyć się w różne ubrania dla psów, szczególnie na zimę, aby uchronić pupila przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Błędem jest myślenie, że psa ogrzewa sierść i nie czuje on ujemnych temperatur. W sprzedaży dostępne są nawet kurtki dla psów, które są wręcz wskazane dla niektórych ras, szczególnie małych i krótkowłosych. Psia moda cieszy się sporą popularnością, można liczyć na piękne ubrania, które dodają uroku czworonogom i jednocześnie zapewniają im komfort termiczny.

Jak przygotować psa do zimowych spacerów i wyjazdów?

Ubrania dla psów nie są zbędnym wydatkiem, szczególnie podczas spacerów i wyjazdów. Obecnie pies w kurtce czy bluzie nikogo już nie dziwi. Stało się to wręcz modne. Psy, podobnie jak ludzie, odczuwają zimno i mogą się przeziębić. W ubrania warto się wyposażyć przede wszystkim w przypadku psów ras nagich i bez podszerstka. Strój zapewni wygodę, ochroni przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi w postaci wiatru, opadów, chłodu. Nawet jeśli pies ma gęstą i bujną sierść, to zimą może być to niewystarczające, dlatego warto założyć pupilowi odpowiednie ubranie przed wyjściem na zewnątrz. Istotne jest to, aby odzież była łatwa w zakładaniu i zdejmowaniu, nie może w żaden sposób krępować ruchów. Dodatkowe okrycie będzie wskazane w przypadku zauważenia u psa drżenia ciała, podnoszenia łap i podejmowania prób zawrócenia do domu. Ubranie to oczywiście nie wszystko. Istotne jest także zadbanie o psie łapy, które zimą są narażone na chłód i sól mogącą uszkodzić opuszki. Łatwo o otarcia, pęknięcia, owrzodzenia i rany. Zaleca się smarować psu łapy przed wyjściem na zewnątrz. Dostępne są specjalne preparaty, można też zastosować wazelinę lub tłusty krem z lanoliną.

O czym należy pamiętać?

Istotną kwestią w przypadku każdego psa w okresie zimowym jest to, aby zadbać właściwie o jego sierść, dzięki czemu spełni ona swoją nadrzędną funkcję, czyli zapewni odpowiednią izolację. Nie powinno się kąpać psa zimą, bo wpływa to negatywnie to naturalną warstwę ochronną skóry, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Znaczenie ma jednak to, aby oczyścić brzuch i łapy psa z nadmiaru soli, której niestety używa się na drogach i chodnikach w okresie zimowym. Istotne jest to, aby używać do tego kosmetyków dla psów zawierających spore ilości substancji natłuszczających. Znaczenie ma także odpowiednia dieta psa, aby był właściwie przygotowany do zimowych podróży i spacerów. Kluczowymi składnikami w jadłospisie czworonoga są kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6. Odpowiadają za nawilżenie skóry, utrzymują ją w dobrej kondycji. Bardzo ważne są także witaminy A i E, które przeciwdziałają suchości skóry i jej łuszczeniu się.

Na poprawę stanu skóry wpływa korzystnie również biotyna, przyspiesza jej regenerację, co ma kluczowe znaczenie, jeśli pies spędza dużo czasu na zewnątrz. Powinno się też zwiększyć kaloryczność diety, podawać mniej więcej 20-30% więcej karmy. Istotne jest także to, aby karmić psa wysokiej jakości pokarmem, wolnym od zbędnych dodatków w postaci sztucznych konserwantów, barwników, wypełniaczy. Znaczenie ma także to, aby zadbać o psie uszy, czyścić je specjalnym preparatem, który w nieinwazyjny sposób pozwala usunąć woskowinę. Należy pamiętać o tym, że psy również chorują, dlatego kwestią priorytetową powinno być wzmocnienie odporności swojego pupila. Przydadzą się też różne akcesoria na zimowe podróże samochodem z psem typu mata ochronna, pokrowce chroniące przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, pasy bezpieczeństwa i szelki, miski turystyczne i butelki z wodą.