Jak uchronić się przed kradzieżą podczas podróży? Oto kilka porad i wskazówek!

Kradzież podczas podróży - jak się uchronić?

Roztargnieni turyści to idealny cel dla każdego lokalnego złodziejaszka i kieszonkowca. Aby uchronić się przed utratą gotówki oraz cennych gadżetów, które zabieramy ze sobą na wakacje, prezentujemy klika porad i wskazówek. To dzięki nimi będziesz mógł spać spokojnie! Szczegóły w dalszej części artykułu. 

Kradzież podczas podróży

Nie jest tajemnicą, że z turystyki żyją nie tylko hotelarze, restauratorzy czy lokalni handlarze. Z pewnością do tego grona należy dorzucić złodziei i kieszonkowców, którzy permanentnie czyhają na rozkojarzonych i podekscytowanych podróżą turystów. To właśnie oni nieustannie powodują, że wakacje podczas których wiele osób straciło niemal całą swoją gotówkę, zamieniają się w istny koszmar. Dlatego przychodzimy z pomocą i publikujemy kilka rad i wskazówek, aby kradzież podczas podróży nigdy Ci się nie przytrafiła.

Pierwszą zasadą, której powinniśmy przestrzegać jest to, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Warto o tym pomyśleć już podczs pakowania i skrupulatnie rozdzielić pieniądze w kilku miejscach. A żeby tego było mało, to proponujemy wakacyjny budżet podzielić – miejmy trochę pieniędzy w gotówce, a resztę na karcie.

Jeśli mowa już o karcie płatniczej, to warto pamiętać, aby nie przechowywać jej razem z gtówką. Podczas utraty portfela, stracimy pieniądze, lecz pozostała część naszego budżetu pozostanie nadal na karcie. W momencie gdy niestety stracimy kartę, a zostaniemy tylko z gotówką, warto mieć pod ręką numer do szybkiego zastrzegania kart. Związek Banków Polskich uruchomił całodobową linię: (+48) 828 828 828. Od momentu zastrzeżenia kart możemy być spokojni, ponieważ w sytuacji, gdy będą dokonywane transakcję bez uprawnienia, wtedy to bank ponosi odpowiedzialność za nasza pieniądze. Dodatkowo przed wyjazdem warto pomyśleć  o zablokowaniu opcji płatności kartą dotykowo bez pdawania PIN-u. W razie kradzieży, takie przedwczesne działanie, uniemożliwi złodziejowi płatności paypassem.

Kradzież podczas podroży – jak się uchronić?

  1. Pomyśl o zakupie pasów na pieniądze, saszetek na szyję lub udo.
  2. Wydziel pieniądze na kolejne dni i noś ze sobą tylko konkretną sumę. Resztę warto zostawić np. w sejfie w hotelu.
  3. Nie spuszczaj z oczu kart.
  4. Podczas korzystania z bankomatu sprawdź, czy nie ma nakładek skanujących lub innych podejrzanych urządzeń.
  5. Unikaj ulicznych cinkciarzy i wymieniaj gotówkę, tylko w bankach lub kantorach.

Gdzie najczęściej zdarza się kradzież podczas podróży?

Z opublikowanych przez serwis TripAdvisor danych wynika, że najłatwiej o utratę portfela w Barcelonie. A dokładnie przy najpopularniejszej dla turystów ulicy la Rambla. Następne miasta, w których należy mieć oczy dookoła głowy to Rzym, Praga, Madryt, Paryż, Florencja, Amsterdam, Ateny, Buenos Aires oraz Hanoi.

Warto pamiętać, że złodzieje szukają swoich ofiar w miejscach najbardziej zatłoczonych. To właśnie tam najłatwiej o naszą nieuwagę i nasze rozproszenie. W związku z tym nie powinniśmy nosić pieniędzy w tylnej kieszeni spodni lub plecaka. Dodatkowo lepiej nie epatować zamożnością, ponieważ t wzbudza jeszcze większe zainteresowanie złodziei.

Podczas podróży uważajmy również na naciągaczy, którzy zwykle proponują nam jakąś rzecz. Zazwyczaj jest miły i bardzo przyjazny. Przy pierwszym kontakcie wzbudza nasze zaufanie, dlatego bardzo często stajemy się nieświadomie jego ofiarami. Warto jednak nie wchodzić w żadną polemikę i interakcję z takimi osobami, gdyż po kilku minutach potrafią stać się agresywne, a nawet niebezpieczne. Za europejską stolicę naciągaczy uważa się Paryż.

Wskazówka dla wszystkich tych, którzy uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami. Gdy trafimy do niezbyt bezpiecznej okolicy i napotkamy rabusiów, warto mieć ze sobą dwa portfele. Jeden właściwy, a drugi taki, których bez żalu oddamy bandytom i bezpiecznie będziemy mogli wrócić do hotelu.