Zgubiłeś portfel na wakacjach i zostałeś bez gotówki? Oto lista czynności, które koniecznie musisz wykonać!

Co zrobić gdy zgubisz portfel na wakacjach?

Zgubiłeś portfel na wakacjach i zostałeś bez gotówki? W panice, pierwsza myśl, która przychodzi do głowy to niemoc i porażka na całej lini. Ale pamiętaj, że tylko zimna krew i opanowanie uratują Cię przed jeszcze większą katastrofą. Dlatego koniecznie zapoznaj się z czynnościami, które powinieneś wykonać w sytuacji, gdy stracisz portfel z kartami i gotówką.

Co zrobić gdy zgubisz portfel na wakacjach?

Gubisz portfel na wakacjach – nie ma nic bardziej pechowego. Nieprawdaż?  Bez paniki, klika naszych wskazówek pozwoli Ci spać spokojnie i dalej cieszyć się z uroków podróży.

Pierwszym krokiem, który należy poczynić jest zablokowanie wszystkich kart płatniczych, które posiadamy. Poza blokadą powinniśmy zastrzec nasze dokumenty. Już dwie te czynności spowodują, że ograniczymy ryzyko kradzieży tożsamości, czy płatności przez złodziei naszymi pieniędzmi. Pamiętaj, aby wszelkie dane zastrzegać  osobiście w banku, w którym posiadasz konto. Niektóre odziały mają możliwość przyjmowania zleceń nie od swoich klientów oraz istnieje możliwość blokady przez telefon, po wcześniejszej weryfikacji. Niestety za granicą takie czynności są trudniejsze, dlatego przed każdym wyjazdem warto się upewnić, jaką politykę uprawia nasz bank. Zawsze lepiej chuchać na zimno.

Istnieje również możliwość blokady przez Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK. Mimo że większość usług na na stronie BIKu jest płatna, to dostajemy szansę zastrzegania kart przez internet. A za granicą jest to najwygodniejsza opcja.

Gdzie zgłosić kradzież portfela na wakacjach?

Kradzież portfela należy niezwłocznie zgłosić na najbliższą komendę policji i poprosić o kopię protokołu naszego zgłoszenia. Jeśli natomiast straciliśmy dokumenty uprawniające nasz do przekroczenia granicy, to koniecznie musimy zgłosić się do najbliższej placówki konsularnej. Dzięki takim krokom będziemy mogli wyrobić dokumenty tymczasowe.

Cenną wskazówką jest to, aby zdjęcia niemal wszystkich ważnych dokumentów podczas wyjazdu przechowywać w telefonie, a najlepiej na chmurze, do której tylko my mamy dostęp. Podczas kradzieży mamy wciąż do nich dostęp przez Internet.

Gdy zostaniemy bez pieniędzy również nie powinniśmy wpadać w panikę, ponieważ w obecnych czasach istnieją systemy, które pozwalają nam spać spokojnie. Mowa tutaj o VPN, czyli wirtualnym tunelu, który ukrywa komunikację w sieci. Dzięki temu będziemy mogli przelać np. pieniądze ze swojej kary na kartę naszego kompana. Pamiętaj aby nie korzystać z sieci publicznych, które nie są chronione żadnymi zabezpieczeniami! Zadbaj o to, aby podczas logowania w pasku wyszukiwarki pojawił się symbol zielonej kłódki. To oznacza, że logowanie jest bezpieczne, a strona posiada certyfikat autentyczności.

Gdy powyższe rozwiązania wciąż nie rozwiążą naszego problemu i nadal będziemy bez pieniędzy, to zawsze możemy skorzystać z placówek pośredniczących w szybkich transferach gotówkowych. Taka opcja jest odpowiednia dla tych, którzy mają możliwość pożyczenia pieniędzy od bliskich osób z Polski. Jeżeli takiej szansy nie mamy, to pozostaje nam w ostateczności zgłosić się do konsula ws tzw. pożyczki konsularnej, która pomoże nam bezpiecznie wrócić do kraju.