Finlandia: Turku

Finlandia: Turku co warto wiedzieć?

Turku to miasto w południowo-zachodniej Finlandii, które cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nic dziwnego, skoro  linie lotnicze WizzAir oferują swoim pasażerom tanie bilety z Polski. W takim razie co warto zobaczyć w Turku i czy faktycznie jest sens odwiedzać to niezbyt duże miasto? O tym wszystkim i nie tylko poniżej. 

Nie da się ukryć, że Finlandia, tak jak cała Skandynawia kojarzona jest tylko i wyłącznie ze śniegiem, mrozem i wszechobecną drożyzną. O ile w Szwecji, Norwegii, Danii i na Islandii ta teoria się sprawdza, to my na własnej skórze przekonaliśmy się, że Finlandia zdecydowanie odstaje od tego schematu. Ale może tak od początku…

Jak dostać się do Turku?

Tanie bilety do Turku możemy złapać za pośrednictwem linii lotniczych WizzAir. Regularne loty z Polski do Turku odbywają się z Gdańska. Nam udało się kupić bilety za 39 zł w jedną stronę. Nie będziemy ukrywać, że właśnie ten fakt zachęcił nas najbardziej do zakupu, ponieważ bardzo długo Finlandia nie wydała nam się atrakcyjna. Krótko mówiąc znajdowała się na szarym końcu listy miejsc, które chcemy odwiedzić. A jednak! Stało się to, czego się nie spodziewaliśmy! 🙂

Swoją podróż rozpoczęliśmy z Warszawy. Aby ograniczyć wszelkie koszty postawiliśmy na pociąg nocny, dzięki któremu mieliśmy przejazd i nocleg w jednym. Tak, tak trochę cebulactwo, no ale czego się nie robi, aby więcej skorzystać z uroków w miejscu docelowym. W Gdańsku byliśmy po 6:00, natomiast lot mieliśmy o 9:35. Dzięki świetnej komunikacji w Gdańsku między dworcem PKP a lotniskiem wszystko udało się zgrać idealnie. W Turku byliśmy po 12 czasu lokalnego. Pamiętajcie, że Finlandia znajduje się w strefie +2, co powoduje, że należy doliczyć godzinę do naszego polskiego czasu.

Komunikacja między lotniskiem w Turku a centrum miasta jest bardzo dobrze przemyślana, więc nie ma szans, aby się pogubić. Po wyjściu z lotniska, znajduje się przystanek autobusowy, którym dojedziemy do miasta. Ważna informacja: biletu nie kupimy u kierowcy! Można zakupić je w automatach. My jednak mieliśmy pewien problem z kartą, co spowodowało, że skorzystaliśmy z aplikacji, za pomocą której udało się kupić bilety. O aplikacji poinformowała nas przemiła pani pracująca na lotnisku, za co bardzo dziękujemy. Inaczej pewnie długi czas bylibyśmy w czterech literach 😀

Co warto zobaczyć w Turku?

Nasza podróż do Finlandii trwała zaledwie 2 i pół dnia. Jeden dzień poświęciliśmy na poznanie Turku, natomiast drugiego dnia pojechaliśmy do Helsinek, o których opowiemy w kolejnym artykule.

Jeden dzień, a dokładnie kilka godzin, to niewiele aby dobrze zwiedzić miasto i poczuć jego klimat. Ze względu na ograniczoną ilość czasu zdecydowaliśmy się na sztampowe punkty, o których czytaliśmy wcześniej w Internecie. Inaczej nie dalibyśmy rady wrócić do Polski. Taka nasza natura, że coś było trzeba zobaczyć. Lista poniżej.

Katedra w Turku, czyli XIII wieczna narodowa katedra Finlandii. Znajduje się niemal w centrum miasta, a jej usytuowanie na wzgórzu powoduje, że jest widoczna niemal z każdego punktu miasta. Wstęp do świątyni jest bezpłatny. Dla zainteresowanych w każdą niedziele o 10:00, 12:00 i 16:00 odbywają się nabożeństwa w języku fińskim.

Zamek w Turku, skromny zamek w stylu bałtyckim. Obiekt znajduje się na końcu przybrzeża, więc najlepiej dotrzeć do niego autobusem nr 1 bezpośrednio z Rynku. Wstęp do zamku to ok. 10 Euro. Natomiast godziny otwarcia 10-18.

Biblioteka Miejska w Turku,  obiekt godny polecenia tym, którzy kochają architekturę, bo właśnie ze względu na styl w jakim została wykonana Biblioteka najbardziej zachwyca. Miejsce, które służy głównie studentom w nauce.

Abo Svenska Teater, czyli jeden z najstarszych fińskich teatrów. Co ciekawe sztuki wystawiane w tym teatrze są nie tylko w języku fińskim ale również w szwedzkim. Dla tych co nie znają żadnego ze skandynawskich języków nie będziemy polecać spektakli w tym obiekcie, jednak zachęcamy do obejrzenia chociażby budynku z zewnątrz. Naprawdę zachwyca. Poza tym w Turku znajduje się również Abo Akademia, czyli najstarszy szwedzkojęzyczny uniwersytet w Finlandii.

Poza wyżej wymienionymi obiektami zdecydowanie polecamy zwiedzanie miasta bez konkretnego planu. Kilkanaście godzin, które spędziliśmy w Turku były bardzo przyjemne. Fanów historii z pewnością zachwycą pozostałości zabudowy miejskiej z IX-XIV wieku. A dodatkowo dobrze jest przypatrzeć się stylowi bycia i funkcjonowania mieszkańców Turku.

Ceny w Turku

Zdecydowanie chcielibyśmy odczarować mit, jakoby wszystkie skandynawskie kraje były drogie. Zacznijmy od tego, że w Finlandii płacimy w Euro, jednak fakt ten nie powoduje jakiś kolosalnych różnić między cenami w Warszawie, a w Turku. Zakupy dla dwóch osób na dwa posiłki (śniadanie i obiad) to koszt ok. 15-20 Euro i to bez zbędnego oszczędzania i odmawiania sobie przyjemności. Natomiast cena za kolację w miejskim barze, czy restauracji waha się między 10 a 15 Euro. Dla spragnionych nocnego życia mamy dobrą wiadomość. W Turku można spokojnie znaleźć kluby, do których wstęp będziemy mieli za darmo, a piwo będzie kosztować 4-5 Euro.

Jeśli chodzi o nocleg, to tym razem skorzystaliśmy z Airbnb. Udało nam się trafić na mieszkaniem niemal w samy centrum, a koszt za dwie osoby za dwie noce, to 350 zł. Jedna noc w Turku kosztowała każdego niecałe 90 zł. Przyznamy szczerze, że była to jedna z najtańszych opcji, jaką udało nam się znaleźć. Ale bądźmy szczerzy, ciężko teraz znaleźć hiper tanie noclegi. Zwłaszcza w małych i popularnych miastach. Chyba, że macie jakieś swoje sposoby, to chętnie się dowiemy, jak szukać tańszych noclegów. 🙂

W Turku za dużo nie poszaleliśmy, ponieważ po kilku godzinach od przylotu, z samego rana wsiedliśmy w autobus i wyruszyliśmy na podbój Helsinek. Ale o tym już niebawem, w kolejnym poście.

Jeśli macie jakieś pytanie dotyczące naszej wizyty w Finlandii pytajcie śmiało w komentarzach lub w wiadomości prywatnej. Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na Facebooku.

A może Wy chcecie się podzielić z nami swoimi przeżyciami z podróży? Byliście może w Turku, albo w innym mieście na świecie i w Polsce? Macie coś do powiedzenia światu? Koniecznie dawajcie znać i dołączcie do naszej Ekipy! 🙂

Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?
Co warto zobaczyć w Turku?