Toaletowa rewolucja w Indiach! Do końca 2019 roku każdy Hindus będzie miał swój wychodek!

Czyste Indie - toalety w Indiach dla wszystkich mieszkańców

Program Czyste Indie na dobre zagościł w świadomości hinduskich polityków i mieszkańców Indii. Jak się okazuje, obecny premier Narendry Modiego zamierza do końca 2019 roku wybudować toalety w Indiach! To nie jedyny ambitny plan Modiego na reformacje Indii. Szczegóły w poniższym artykule.

Czyste Indie – toalety w Indiach dla wszystkich mieszkańców

W 2014 roku podczas kampanii wyborczej Narendry Modieg nawiązał do myśli Mahatma Gandhi, który w 1947 roku powiedział, że higiena sanitarna jest ważniejsza niż niepodległość. Obecny premier hinduskiego kraju w jednym ze swoich przemówień stwierdził, że najpierw toalety, potem świątynie. Jak się okazuje dotrzymał słowa, ponieważ do końca 2019 roku ma zostać wybudowanych 111 milionów wychodków.

Podobno końcówka przyszłego roku nie jest wcale przypadkową datą, ponieważ w październiku 2019 roku przypada 150. rocznica urodziny Gandhiego.

Gospodarka Indii rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego premier kraju zdecydował, że przyszedł czas, aby zająć się najbardziej przyziemnymi sprawami, czyli higieną mieszkańców. Niestety obecna sytuacja nad Gangesem jest bardzo niepokojąca. Krótki opis realiów życia w Indiach możemy przeczytać w jednej z książek argentyńskiego reportera Martina Caparro pt. Głód, która przedstawia katastrofalny opis ulic Bombaju.

Połowa mieszkańców Bombaju nie ma łazienki, więc ludzie wypróżniają się, gdzie popadnie. Parę lat temu ktoś obliczył, że w dzielnicach w Bombaju wypróżnia się codziennie sześć czy siedem milionów dorosłych. Jeśli przyjmiemy przeciętną pół kilograma, daje to każdego ranka 3 tysiące ton odchodów – które rozlewają się przypominającymi ścieki strumieniami albo gromadzą się wokół chat i torów – czytamy w książce argentyńskiego reportera.

Program Czyste Indie oprócz oczyszczania rzek i rozwiązywania problemów ze śmieciami wybudowało do tej pory już 80 milionów ubikacji. Zgodnie z planami ma powstać jeszcze 31 milionów toalet miejskich.

One thought on “Toaletowa rewolucja w Indiach! Do końca 2019 roku każdy Hindus będzie miał swój wychodek!

  1. Mam nadzieję, że moi przedmówcy mają rację, bo mam zamiar zastosować się do kilku powyższych sugestii. Niezmiernie ciekawa jestem efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *