Kazachstan – czy warto odwiedzić?

Kto poszukuje na wakacje miejsca różnorodnego, nietuzinkowego, różnorodnego w przystępnej cenie, niech wybierze Kazachstan. Brzmi znajomo, wszak nas Polaków i Kazachów łączy wspólnota dziejów.
Co warto zobaczyć w Kazachstanie? Tu można przekonać się, czy na stepach wciąż pasą się dzikie, wolne konie albo dotknąć historii na spotkaniu z mówiącymi po polsku potomkami zesłańców. Zachwycić się urodą magicznych miejsca z krajobrazem naturalnym nieskalanym cywilizacją lub przeciwnie – odwiedzić nowoczesne miasta przyszłości. Lot z Warszawy do Astany trwa 4,5 godziny – to niewiele zważywszy na fakt, że przenosimy się do innego wymiaru kulturowego.

Trudna historia Kazachstanu

Kazach – słowo w dosłownym tłumaczeniu znaczący tyle co „wolny człowiek” . Takimi byli i czuli się Kazachowie, którzy w XV wieku odłączyli się od Ordy Uzbeckiej i utworzyli własne państwo. W 1868 podbite i włączone do carskiej Rosji na ponad 100 lat utraciło suwerenność.
Najczarniejsze lata przypadają na czasy Rosji Sowieckiej, a szczególnie okres 1936 -1938 zwany latami wielkiego terroru. Z rozkazu Stalina bezkresne kazachskie stepy stały się miejscem zsyłki dla setek tysięcy wrogów systemu. Największą grupę zesłańców stanowili Polacy. Czystki etniczne Stalina dotknęły Polaków zamieszkujących pas nadgraniczny tuż przy granicy między ZSRR a Polską . Na terenie Socjalistycznej Republiki Kazachskiej było również najwięcej łagrów, czyli obozów pracy dla więźniów politycznych.
W 1991 roku Kazachstan jako ostatnia republika dawnego ZSRR odłączył się i rozpoczął samodzielny, niezawisły byt. Początki były trudne, ale Wolni Ludzie wykorzystali swoją szansę i bogate złoża ropy naftowej oraz innych cennych surowców i zbudowali państwo, którego potęga gospodarcza wielkimi krokami wiedzie Kazachów do świata wysokorozwiniętych światowych gospodarek.

Polskie wakacje w Kazachstanie

Choć historyczne skojarzenia z Kazachstanem nie są dla Polaków zbyt miłe, a sentymentalna podróż po stepach nie dla każdego wydaje się dobrym pomysłem na podróż życia, to od kilku lat odnotowuje się lawinowy niemal wzrost turystów z Polski odwiedzających Kazachstan. Co sprawia, że stał się on tak modną destynacją? Odpowiedź jest prosta: niezwykle atrakcyjna oferta turystyczna.
Doceniając znaczenie turystyki dla rozwoju gospodarki Kazachstan sporo inwestuje w rozbudowę bazy turystycznej. W kazachskich miastach można nocować w komfortowych wielogwiazdkowych hotelach i jeść wyśmienite posiłki w luksusowych restauracjach. Jednocześnie można znaleźć nietknięte niszczącym znamieniem cywilizacji dzikie miejsca, w których cuda natury zachwycają niepowtarzalnym bogactwem krajobrazu, fauny i flory.

Co warto zobaczyć w Kazachstanie?

Położone częściowo w Europie i Azji niemal trzy miliony kilometrów kwadratowych powierzchni sytuują Kazachstan na 9 pozycji wśród największych państw świata. 2/3 terytorium zajmują pustynie gliniaste i piaszczyste. Lasy porastają głównie tereny wyżynne, przedgórza i pasma górskie. Miliony kilometrów to stepy; wiele z nich to żyzne czarnoziemy przeznaczone na monokulturowe uprawy rolne. W Kazachstanie jest niewiele rzek i jezior – brak bogatych zasobów wody słodkiej, to najważniejszy problem mieszkańców. Państwo ma dostęp do Morza Kaspijskiego (tereny roponośne).


Odwiedzający Kazachstan powinni na pewno odwiedzić dwa największe miasta: Ałmaty oraz Nur – Sułtan czyli Astanę.
Ałmaty, dawniej Ałma- Ata do roku 1998 miasto stołeczne, zamieszkuje niemal 1900 tysięcy mieszkańców. W tym mieście są dzielnice, w których wydaje się, ze czas zatrzymał się w socrealistycznej republice radzieckiej. Miłośnicy architektury tego okresu mają niepowtarzalną szansę na zobaczenie obiektów architektonicznych, które swoim rozmachem śmiało konkurowały z moskiewskimi.


W niektórych postradzieckich budynkach urządzono modne restauracje – warto je odwiedzić i rozsmakować się w kazachskich przysmakach. Beshbarmak, manty, lagman, samsy, kumys to narodowe przysmaki, które można zamówić niemal w każdej restauracji.

Lagman

Kuchnia kazachska opiera się na mięsie i tłuszczu – wegetarianie i weganie mają tu problem ze znalezieniem posiłków dla siebie. Do każdego dania Kazachowie zjadają spore ilości pieczywa, a wszystko popijają ogromną ilością mocnej, aromatycznej i słodkiej herbaty.

Kazachstan ceny

Jeśli chodzi o kulinarny Kazachstan ceny dla nas Polaków są bardzo przystępne. Obiady w tanich restauracjach czy barach, to wydatek około 25 złotych na osobę. Za trzydaniowy obiad w dobrej restauracji dwie osoby zapłacą około 100 złotych.
W marketach ceny produktów żywnościowych są niższe lub podobne jak u nas. Droższe są alkohole, bardzo tanie papierosy (zwykłe to 1,5 złotego, Marlboro lub Camel -3,50 -4 złote).

O ile w Ałmatach czas się zatrzymał, o tyle nowa stolica Nur – Sułtan zwana Singapurem stepów, wygląda jak futurystyczne miasto przyszłości. Zamieszkała przez około 1 mln mieszkańców stolica stawia na nowoczesność formy oraz zastosowanie najnowszych technologii. Wciąż przybywa tu mieszkańców, bo tworzy się nowe miejsca pracy.

Wśród ciekawostek architektonicznych Astany na uwagę zasługuje kompleks wypoczynkowy Khan Shatyr. Wygląda jak wielki szklany namiot (tradycyjna jurta), przykrywający powierzchnię 140 tysięcy metrów kwadratowych. Tu jest centrum handlowe, rzeka z łodziami, pole golfowe, resort plażowy, park. We wnętrzach Khan Shatyr temperatury wahają się miedzy 15 a 30 stopni. Biorąc pod uwagę surowość kontynentalnego klimatu Kazachstanu ( od -40 do + 45 stopni) Khan Shatyr jest miejscem dającym schronienie oraz wytchnienie od ciężkich warunków klimatycznych panujących na zewnątrz.

Miejsc noclegowych w Nur-Sułtan jest wiele i nie są one drogie. Najlepiej wynająć apartament na kila tygodni czy na miesiąc – cena apartamentu o wysokim standardzie dla trzech osób w ścisłym centrum miasta to 2400 PLN, poza centrum około 1500 złotych.

Dla miłośników kosmonautyki niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta w centrum lotów kosmicznych – Kosmodrom Bajkonur. Organizację wycieczek do Bajkonuru warto powierzyć miejscowej wyspecjalizowanej agencji turystycznej – o pozwolenie trzeba wystąpić na 45 dni przed planowaną wycieczką.

Miłośnicy natury zakochają się w Kazachstanie, gdy znajdą się w Torysh, czyli Dolinie Kul. To niezwykłe miejsce położone w zachodniej części terytorium słynie z ogromnej ilości formacji skalnych w kształcie kul o różnej średnicy – od całkiem małych, które można podnieść, aż do dużych mających rozmiary samochodu. Aby mieć dobry widok na całą dolinę warto wspięć się na Skałę Lwa ( 322 m wysokości).

Nie wszyscy wiedzą, że Kazachstan może pochwalić się mniejszymi kuzynami Wielkiego Kanionu. Kanion Szaryński i Kanion Księżycowy (zwany żółtym), to formacje skalne, które swoją różnorodnością i pięknem nie ustępują kanionowi Kolorado. Niektórzy twierdzą, że są znacznie ciekawsze i przede wszystkim ciągle dzikie, nieskalane komercją.

I jeszcze coś – właściwie rzecz najważniejsza. Dumni ze swojej historii i osiągnięć Kazachowie, to niezwykli ludzie – gościnni i otwarci, otaczający opieką i przyjaźnią wszystkich odwiedzających ich kraj.

One thought on “Kazachstan – czy warto odwiedzić?

  1. Świetnie napisane. Chcę podziękować za Twoją pracę. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

Comments are closed.