Warszawa z najwyższym budynkiem w Unii – poznaj 10 najwyższych wieżowców w UE

Okazałe drapacze chmur kojarzą się najczęściej z Ameryką Północą i Azją. Okazuje się jednak, że w Europie też mamy imponujące wieżowce. Pierwsze z nich powstały w Londynie, Paryżu, Moskwie czy też Frankfurcie nad Menem. Obecnie najwyższy budynek w Europie znajduje się w Petersburgu i jest nim Łachta Centr. Natomiast najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej od niedawna, bo od 20 lutego 2021 r., jest Varso Tower w Warszawie, który ma 310 m wysokości.

TOP 10 najwyższych budynków w UE

1. Varso Tower w Warszawie

To modernistyczny kompleks biurowy w sercu Warszawy. Co prawda jeszcze nie został oddany do użytku – szacuje się, że wszelkie prace zostaną zakończone w tym roku – ale 20 lutego tego roku została zawieszona już wiecha. Z tego też względu oficjalnie zaliczany jest jako najwyższy budynek nie tylko w Polsce, ale i Unii Europejskiej. Jego wysokość wynosi aż 310 m (1020 stóp). Ten niezwykły wieżowiec został zaprojektowany przez Foster and Partners i opracowany przez HB Reavis.

Varso Tower znajduje się w pobliżu Dworca Centralnego i jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place. Na 49. i 53. piętrze tego wieżowca znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, wraz z restauracjami i barami.

Podczas projektowania tego niezwykłe okazałego wieżowca postawiono na rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii i wody, jak również promocji zrównoważonego transportu. Dzięki temu Varso Tower śmiało można zliczyć do jednego z najbardziej zielonych budynków w Polsce.

2. Commerzbank Tower we Frankfurcie

To 56-piętrowy wieżowiec sięgający 259 m wysokości (850 stóp), który jest własnością firmy Samsung z Korei. Prace nad tym budynkiem zostały ukończone w 1997 r. Do roku 2003 r. był to najwyższy budynek w Europie. Ten największy drapacz chmur, znajdujący się w biznesowej dzielnicy Frankfurtu, powszechnie znanej jako Bankenviertel, zapewnia 121 000 m2 powierzchni biurowej dla siedziby Commerzbanku.

3. Messeturm we Frankfurcie

Inaczej zwany Trade Fair Tower. Jest to 63-piętrowy wieżowiec, którego wysokość wynosi 257 m (843 stóp). Do użytku został oddany w roku 1991 i do 1997 r. był najwyższym budynkiem w Europie. Jego miejsce zajął wówczas wcześniej wspominany Commerzbank Tower.

4. Torre de Cristal w Madrycie

Ten wieżowiec mieszczący się w Cuatro Torres Business Area w Madrycie, został ukończony w 2008 r. Jego końcowa wysokość wynosi 249 m (817 stóp). Choć na naszej liście zajmuje 4 miejsce to jest on najwyższym budynkiem w Hiszpanii.

5. Torre Cepsa w Madrycie

Jego wcześniejsza nazwa to Torre Bankia. Ten wieżowiec mierzy 248,3 m (815 stóp), a zatem jest o niecały metr niższy od Torre de Cristal. Początkowo służył jako siedziba firmy naftowo-gazowej Repsol YPF. W 2016 roku został kupiony przez Amancio Ortegę – założyciela światowej grupy modowej i właściciela Zary, Inditex (ITX.MC), za 490 mln euro.

6. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Ten wieżowiec, znajdujący się w samym centrum naszej stolicy, ma 237 m wysokości (778 stóp). Został zbudowany w 1955 r., a od 2007 r znajduje się w Rejestrze Obiektów Dziedzictwa Kulturowego. Jest to doskonała lokalizacja dla różnych instytucji publicznych i kulturalnych, chociażby takich jak kina, teatry, biblioteki, a nawet kluby sportowe, wydziały uniwersyteckie czy władze Polskiej Akademii Nauk.

7. Torre PwC w Madrycie

Dawniej Torre Sacyr Vallehermoso – jest to 52-piętrowy wieżowiec, sięgający 236 m wysokości (774 stóp). Został on ukończony w 2008 roku.

8/9. Tour First w Paryżu

Ten biurowiec znajduje się w Courbevoie, w La Défense – biznesowej dzielnicy stolicy Francji. Po rozbudowie liczy 225 m wysokości (738 stóp) – na wysokości dachu, z iglicą – 231 m (758 stóp). Jego wysokość przewyższa nawet Wieżę Eiffla.

8/9. UniCredit Tower w Mediolanie

Tak jak poprzedni, mierzy 231 metrów (758 stóp) i jest najwyższym budynkiem we Włoszech. Wybudowany został w 2009 r.

10. Torre Espacio w Madrycie

Ten wieżowiec mierzy 230 m (755 stóp) wysokości i składa się z 57 pięter. Co ciekawe, jest to czwarty pod względem wysokości budynek w Madrycie.