Koniec dodatkowej prowizji przy płatnościach kartą w strefie euro? Bruksela ma już plan!

Przelicznik walut w strefie euro

Dynamiczny przelicznik walut to odwieczne strapienie, które dotyka niemal każdego wczasowicza. Turyści spoza strefy euro co rusz narażani są na dodatkowe prowizje, które obciążają ich konta bankowe i wakacyjne budżety. Jak się okazuje, Bruksela postanowiła zająć się bolączką, która dotyczy całej rzeczy europejczyków. Szczegóły w poniższym artykule. 

Strefa euro – dynamiczny przelicznik walut

Od lat 90-tych powszechnie stosowany jest dynamiczny przelicznik walut, czyli DDC. Podczas zagranicznych wycieczek spotykamy się z nim niemal na każdym kroku. A krótko mówiąc mowa tutaj o takiej sytuacji, podczas której przy płatności np. polską kartą pytani jesteśmy czy chcemy dokonać transakcji w euro czy złotówkach. Z podobnym zapytaniem możemy spotkać się podczas korzystania z zagranicznych bankomatów.

Z pewnością niejednokrotnie każdy z nas stanął przed dylematem, którą opcję wybrać. Czy korzystniejsze będzie dynamiczne przeliczenie waluty, czy jednak konwersja na złotówki?

Jak jednak możemy przeczytać w jednym z numerów Gazety Wyborczej rozwiązanie jest bardzo prosteDDC bowiem bardzo często zawyża ostateczną cenę (np. obiadu w restauracji) nawet o 10%. Według wielu organizacji konsumenckich dodatkowa prowizja określana jest mianem oszustwa i naciągania.

Całe szczęście do gry weszli przedstawiciele Unii Europejskiej, którzy na przełomie marca i kwietnia przeforsowali ustawę, która regulowałaby jasność w komunikacie, jaka jest dokładna różnica między płatnością z zamianą przez macierzysty bank oraz dynamicznym przeliczeniem walut.

– Najwyższy czas, by usunąć nieprzejrzystość przy płatnościach. Konsumenci często wolą płacić w walucie, do której są przyzwyczajeni, ale w ogóle nie zdają sobie sprawy, że ostateczni płacą więcej. Bardzo pochwalam działania Komisji – komentuje Monique Goyens, szefowa europejskiej organizacji konsumenckiej BEUC.

Z przytoczonych przez Gazetę Wyborczą danych wynika, że ponad 90% konsumentów traci pieniądze korzystając z dynamicznego przelicznika walut. Niestety zmiany nad którymi obecnie pracuje Unia Europejska są czasochłonne i mogą wejść w życie dopiero w 2022 roku. Do tego czasu organizacje konsumenckie odradzają korzystania z DDC na rzecz płatności w walucie, która obowiązuje w państwie w którym obecnie przebywamy.