Sezon grzybobrania rozpoczęty – jak się chronić przed kleszczami?

Kleszcze to zdecydowanie istna plaga naszych czasów. Coraz częściej zdarza się, iż bardzo dużo osób nie tylko po wizycie w lesie, ale nawet po spacerze na łące są pogryzione przez te niebezpieczne insekty. Zatem w jaki sposób możemy się przed nimi chronić oraz co powinniśmy zrobić, gdy w naszym ciele znajdziemy wgryzionego się kleszcza? Oto kilka wskazówek, dzięki którym z pewnością ochronimy swoje zdrowie.

Kleszcze coraz bardziej niebezpieczne – w jaki sposób się przed nimi chronić?

Wbrew pozorom ochrona przed kleszczami nie jest taka prosta. Są to bardzo małych rozmiarów insekty, które mogą wejść w każdy, nawet najmniejszy zakamarek ciała. Z tego powodu są trudne do zlokalizowania. Jednak możemy zminimalizować ryzyko wgryzienia się kleszcza w naszą skórę poprzez odpowiedni ubiór. Wybierzmy długie, obcisłe spodnie oraz bluzkę. Na odsłonięte części naszego ciała powinniśmy nanieść specjalny chemiczny preparat, który je bardzo szybko odstraszy.

Dodatkowo możemy nasze ubranie spryskać prymetryną, dzięki temu kleszcze będą nas omijać. Po powrocie z łąki lub też z lasu powinniśmy od razu wziąć prysznic. Dzięki temu być może uda nam się zrzucić kleszcze, które jeszcze nie wgryzły się w naszą skórę. Warto także dokładnie obejrzeć całe ciało, a w szczególności zgięcia rąk i nóg, jak również pachwiny i całą głowę. Niestety może zdarzyć się, że nawet podczas krótkiego pobytu na podwórku ugryzie nas kleszcz. Zatem co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Jak powinniśmy postępować po ugryzieniu kleszcza?

Przede wszystkim jeżeli nie chcemy sobie zaszkodzić, nie powinniśmy smarować wgryzionego kleszcza żadnymi substancjami. To może jedynie go bardzo podrażnić, a on w efekcie wypluje toksyny bezpośrednio do naszej krwi. Kleszcza należy jak najszybciej usunąć – pęsetą, lub za pomocą tzw. kleszczołapki. Należy chwycić go przy samej skórze (jak najgłębiej) i wyciągnąć zdecydowanym ruchem do góry. Po wyciągnięciu kleszcza należy obserwować czy nie pojawił się rumień zwiastujący boreliozę. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej dmuchać na zimne i udać się do lekarza.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze przenoszą boreliozę, która jest chorobą uleczalną lub też na kleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko czemu nie ma lekarstwa.

Gdzie najczęściej znajdziemy się kleszcze?

Wiele osób sądzi, iż kleszcze w spotkamy przede wszystkim w lesie – czyhające na nas na gałęziach i spadające z góry. Nic bardziej mylnego – te insekty znajdziemy przede wszystkim w wysokich trawach. To właśnie z tego powodu na kleszcze najbardziej narażone są nasze domowe pupile. Niestety kleszcze mogą być niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale również dla nas samych. Powinniśmy pamiętać o tym, że przenoszą różnorodne choroby, dlatego warto chronić się przed kleszczami, a w przypadku ugryzienia, odpowiednio postępować.

Więcej przeczytasz w Serwisie Mózgi:

[1] https://mozgi.pl/jak-chronic-sie-przed-kleszczami-EBEF
[2] https://mozgi.pl/jak-postepowac-po-ugryzieniu-przez-kleszcza-7EE3