Jest to chyba jeden z najważniejszych tematów przed planowaniem każdej podróży. Zanim wybierzemy miejsce naszych wymarzonych wakacji, czy po prostu weekendowego wypadu, zawsze powinniśmy być świadomi tego, jakie czyha na nas niebezpieczeństwo w danym regionie. Szczerze powiedziawszy nie ma na świecie miejsc, gdzie nie występowałoby choćby najmniejsze zagrożenie. Ale gdzie jest ono najmniejsze i w jakich dziedzinach życia występuje najczęściej? O tym przeczytacie w naszym artykule.
Planowanie podróży to bardzo przydatna umiejętność. Dlatego wybierając kierunek kolejnego wypadu zwróć uwagę przede wszystkim na niebezpieczeństwa, bądź inne utrudnienia, które na Ciebie czekają na miejscu. Nawet jeśli należysz do grona „życiowych ryzykantów”, to mimo wszystko warto zadbać o jak najwyższy poziom swojego bezpieczeństwa.
International SOS and Control Risks udostępniło zaktualizowaną mapę światowego ryzyka, z której najprościej mówiąc dowiemy się, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie, a gdzie możemy narazić na ryzyko swoje zdrowie, czy nawet życie.
Mapę ryzyka podzielono na trzy kategorię, dzięki czemu będziemy mogli dokładnie je przeanalizować. Poznamy poziom światowego zagrożenie z zakresu bezpieczeństwa na drogach, opieki medycznej i ogólnego bezpieczeństwa.
Ogólne bezpieczeństwo
W tej kategorii raczej nie ma wielkich niespodzianek. Osoby, które śledzą informację na bieżąco wiedzą, w jakiś częściach świata jest niebezpiecznie i gdzie toczy się woja. Na mapie takie miejsca zostały oznaczone kolorem czerwonym.
Zdecydowanie krajami o najwyższym zagrożeniu dla naszego zdrowia i życia (kolor czerwony) są: Libia, Pakistan, Mali, Syria, Afganistan, Jemen, Sudan Południowy, wschód Ukrainy, ale także Wenezuela czy część Meksyku. Rada jest bardzo prosta: absolutnie unikać wyjazdów w te rejony świata.
Natomiast kolor pomarańczowy przeznaczony jest dla miejsc, gdzie uważa się ogólne zagrożenie za średnie. Nie są to regiony tak niebezpieczne, jak państwa zaznaczone na czerwone, jednak również i tam możemy napotkać różne nieprzyjemności. Do tych krajów należą: Rosja, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Peru, Turcja czy Kazachstan.
Z kolei na żółto zaznaczono państwa relatywnie bezpieczne. A mowa tutaj m.in. o Polsce, Australii, Kanadzie i Hiszpanii.
Oazy spokoju, czyli kolor zielony, to głównie państwa skandynawskie, ale nie tylko. Obok Danii, Norwegi i Finlandii znalazła się Szwajcaria, jako jedyna zielona wyspa wśród żółtych, europejskich sąsiadów.
Bezpieczeństwo na drogach
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze to mapa zagrożenia wygląda trochę inaczej. Zdecydowanie szczególną uwagę na szosie musimy zachować przede wszystkim w Kazachstanie, Rosji, Chinach, Boliwii, Ekwadorze i niemal w całej Afryce. (kolor ciemnobrązowy)
Natomiast bezpieczeństwo na drogach w Polsce jest zbliżone do tych, które występuje w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Rumunii czy Grecji.
Na przedstawionej mapie widzimy, że najbezpieczniej na drogach jest w Kanadzie, krajach skandynawskich, Niemczech i Hiszpanii. (kolor bladoróżowy)
Opieka medyczna
Jeśli weźmiemy pod lupę mapę związaną z dostępnością opieki medycznej na świecie, to zobaczymy, że nie będziemy mieli problemu z wizytą u lekarza w USA, Kanadzie oraz w krajach Unii Europejskiej. (kolor zielony)
Niestety, jeśli przytrafi nam się coś niedobrego podczas podróży, to nie mamy co liczyć na pomoc medyczną m.in. w Libii, Gujanie, Liberii, Gwinei, Korei Północnej i Mongolii. (kolor czerwony)
Jak sami widzicie, nie jest łatwo stwierdzić, jaki jest najbezpieczniejszy region na świecie. Przeanalizowaliśmy zaledwie trzy kategorie, które obrazują duże zróżnicowane w konkretnych dziedzinach życia. Mimo wszystko, gdy będziemy planować kolejną wyprawę, warto wziąć pod uwagę powyższe badania, tak aby sprawić sobie jak najwięcej bezpieczeństwa podczas wakacji. Dodatkowo na bieżąco zaglądajcie na stronę MSZ, gdzie codziennie aktualizowane są dane dotyczące sytuacji na świecie.
W sumie to Skandynawia zawsze wypada najlepiej, tylko szkoda ze jest tam bardzo drogo. Ale coś za coś…