Pod koniec listopada 2017 słynne dwupiętrowe, londyńskie autobusy jeżdżą napędzane olejem uzyskiwanym z fusów kawy! Czy mamy do czynienia z ekologiczną rewolucją w brytyjskim transporcie? A może to początek ogólnoświatowej zmiany w walce ze smogiem?
Autobusy w Londynie napędzane kawą
Dwupiętrowe autobusy są jedną z głównych wizytówek Londynu. Dodatkowo są atrakcją, która jest kojarzona na całym świecie. Lecz od niedawna, wysokie i czerwone busy są rozpoznawalne z zupełnie innego powodu. Mowa tutaj o ekologicznej rewolucji, która zawitała do stolicy Wielkiej Brytanii. Pod koniec listopada 2017 9 tysięcy autobusów miejskich w Londynie napędzanych jest mieszanką oleju napędowego i oleju uzyskiwanego z fusów kawy.
Ekologiczną rewolucję rozpoczęła firma bio-bean, która zajmuje się pozyskiwaniem z odpadów kawy m.in. biopaliw. Jak na razie paliwo kawowe powstało w niewielkich ilościach. Lecz producenci zapewniają, że są wstanie wytworzyć zapasy, które byłyby wstanie zasilić jeden autobus na cały rok. Żeby to było możliwe, potrzeba 2,5 miliona filiżanek kawy.
Fusy, z który wytwarzany jest olej kawowy, pochodzą z kawiarni oraz zakładów, które produkują kawę rozpuszczalną. A warto zaznaczyć, że w Londynie produkuje się rocznie ok. 200 tysięcy ton odpadów kawy. Jednak, to nie wystarczy by zasilić wszystkie autobusy w Londynie.
Ta współpraca to świetny przykład tego, co możemy osiągnąć, gdy zmienimy sposób myślenia i przestaniemy uważać niektóre produkty za śmieci, a zaczniemy w nich widzieć surowiec – czytamy wypowiedź Arthura Kay’a na portalu podroze.se.pl
System transportu miejskiego w Londynie o zerowej emisji spalin ma powstać do 2050 roku.
Miejmy nadzieję, że te pomysł zostanie sukcesywnie wdrażany w życie w innych miastach i krajach.