Zespół nagłej zmiany strefy czasowej? Naukowcy ostrzegają, że może być groźny dla naszego zdrowia!

Zmiana strefy czasowej niebezpieczna dla człowieka

Zdarza Ci się dość często zmieniać strefę czasową, podczas której Twój organizm wysyła sygnały zmęczenia i zawirowania? Jak dowodzą najnowsze badania amerykańskich naukowców jet lag, to nie tylko niesypanie. Nagła i zbyt częsta zmiana stref czasowych może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jak się przed nimi obronić?

Zmiana strefy czasowej niebezpieczna dla człowieka

Najnowsze badania naukowców z Georgetown University w Waszyngtonie ukazują szokującą prawdę na temat częstej zmiany stref czasowych. Mimo że wielu z nas zazwyczaj odczuwa po prostu zwykłe znużenie i niewyspanie, to konsekwencje jet lag mogą być naprawdę poważne.

Kłopoty z przemianą materii, problemy żołądkowe, zmiany w wydzielaniu hormonów, dezorientacja oraz długotrwałe bóle głowy, to tylko niektóre z konsekwencji zmiany strefy czasowej. A co więcej, efekty jet lagu mogą być bardziej długotrwałe niż sądzimy.

W Washington Post prof. Carolina Wellberry zdradza, że jet lag wytrąca nasze ciało z równowagi, tym samym zaburza prawidłowe działanie naszego zegara biologicznego, zaburza harmonie prac narządów wewnętrznych i mikroflory bakteryjnej.

– Podczas latania przez strefy czasowe twoje ciało zawsze będzie działało zgodnie z zegarem biologicznym w miejscu rozpoczęcia podróży – zapewnia prof. Wellberry.

Z badań wynika również, że ludzie najczęściej gorzej znoszą podróż na wschód niż na zachód. Natomiast aklimatyzacja jednym zajmuje jedynie dobę a inni potrzebują na to nawet kilku dni. Dlatego przy kilkudniowych wyjazdach zmiana strefy czasowej może być naprawdę dużym kłopotem i nieprzyjemnym aspektem podróży.

Jak przetrwać zmianę strefy czasowej?

Istnieje kilka sposobów, aby zniwelować jet lag i w pełni cieszyć się każdą wycieczą, dbając przede wszystkim o swoje zdrowie.

Pierwszą wskazówką naukowców jest zadbanie o dobre samopoczucie już od pierwszych chwil spędzonych na pokładzie samolotu. Nie powinnismy jeść zbyt obfitych posiłów. Niewielkie przekąski i duża ilość wody z pewnością będą doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji. Warto pamiętać, aby unikać na pokładzie kawy i alkoholu, które nie wpływają zbyt pozytywnie na nasze późniejsze samopoczucie.

Po przylocie powinniśmy jak najszybciej wpaść w rytm otoczenia, w którym się znajdziemy. Złą praktyką jest kierowanie się godziną panującą w Polsce. Starajmy się kłaść spać wieczorem i wstawać rano, zgodnie z zegarem regionu, który odwiedzamy. Warto również przespać się w samolocie, jeśli wiesz, że w mieście, do którego lecisz również właśnie panuje noc.

– Temperatura ciała obniża się, tak jakbyśmy byli w głębokim śnie. Jeśli w tym czasie nie śpisz, a np. oglądasz filmy, przez resztę dnia możesz czuć się oszołomiony – tłumaczy ekspertka. – Efekt jest wzmocniony, jeśli w tym czasie jesteś narażony na działanie światła. Organizm dostaje sprzeczne sygnały. Światło informuje, że nie śpimy, a niska temperatura ciała zapewnia o czymś dokładnie odwrotnym – dodaje.

Warto również zdecydować się na krótkie drzemki podczas dnia. Odpoczynek od 10 do 90 min powinien być ostatecznością.

-Wyniki badań osób, które wykonują pracę w systemie zmianowym i które mają nocne i często nieregularne harmonogramy sugerują, że drzemki przed lotem mogą zasadniczo spłacić część spodziewanego niedoboru snu – przekonuje prof. Wellberry.

 Niektórzy polecają również zażywanie leków nasennych lub przyjmowanie melatoniny. Jednak oba te sposoby powinny być skonsulotowane z lekarzem.  Dodatkowo warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Dlatego dbajmy o niego i słuchajmy go najlepiej jak to możliwe.