Islandia – ciekawostki i fakty – Co warto zobaczyć?

Islandia – nordycka kraina elfów i lodu, artystów, gejzerów i zórz polarnych. Ta niewielka wyspa skrywa wiele tajemnic, z których inspirować mogą nie tylko niepowtarzalne widoki ale również aspekty kulturalno-społeczne. Przygotowując się do wyprawy zebrałem garść ciekawostek:

Ciekawe fakty społeczno-kulturalne o Islandii

  • Prezydent Islandii; Vigdis Finnbogadottir była pierwszą na świecie kobietą wybraną w demokratycznych wyborach na prezydenta kraju.
  • Islandia jako pierwszy kraj miała szefową rządu, która oficjalnie mówiła o swojej orientacji homoseksualnej. Po tym jak zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe, wzięła ślub ze swoją partnerką.
  • Althing jest najstarszym istniejącym parlamentem na świecie. Pierwszy raz zebrał się w 930 roku przez osadników w dolinie Thingvellir.
  • Islandczycy mają najniższy poziom analfabetyzmu na świecie- praktycznie 100% Islandczyków umie czytać i pisać, a na wyspie wydaje się najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na mieszkańca.
  • Islandia ma najwyższy na świecie współczynnik liczby artystów do liczby obywateli. Najwięcej wśród nich jest pisarzy i muzyków.
  • Mimo, że na Islandii mieszka tylko 300 000 osób, pochodzi stamtąd wielu wykonawców muzycznych rozpoznawanych na całym świecie. Najbardziej cenionymi są Bjork, Sigur Rós, Gug Gus, Of Monsters and Men, Emiliana Torrini, mum oraz Olafur Arnalds.
  • Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu.
  • Islandczycy cieszą się najdłuższą przewidywaną średnią życia na świecie (80,2 lata dla mężczyzn i 83,3 dla kobiet).
  • Reykjavik jest najbardziej na północ położoną stolicą na świecie.
  • Islandczycy zawsze zwracają się do siebie bezpośrednio, po imieniu. Na „pan/pani” nie mówią nawet dzieci do nauczycieli.
  • Islandia jako jedno z 21 niepodległych państw na świecie nie posiada własnej armii.
  • J.R.R. Tolkien wymyślając wygląd Śródziemia i Mordoru, inspirował się krajobrazem Islandii. Poza tym, aż 17 z 19 imion krasnoludów pojawiających się w książce „Hobbit”, pochodzi z islandzkiego zbioru pieśni „Edda Poetycka”. Z kolei Juliusz Verne umiejscowił swoją słynną powieść „Podróż do wnętrza Ziemi” przy niewielkim lodowcu Snaefellsjokull na zachodzie wyspy.
  • Wiara w elfy jest mocno zakorzenioną częścią Islandzkiej kultury. Zdarza się, że przy budowie nowych dróg wzywa się mediatora ds. komunikacji z elfami aby wyraziły one zgodę na opuszczenie terenu zaplanowanego pod inwestycję.
  • Latem na Islandii jest jasno przez niemal 24 godziny na dobę.
  • Od września do marca, nad islandzkim niebem można często obserwować zorzę polarną.
  • Islandia jest jednym z najdroższych krajów na świecie.

Ciekawe co jeszcze można odkryć… a więc w drogę!

Wyjazd na Islandię

Najlepszym czasem na odwiedzenie wyspy jest lato – wówczas trwa polarny dzień i na Islandii całą dobę jest jasno.
Jednorazowa wyprawa na wyspę powinna być poprzedzona wykonaniem listy najciekawszych miejsc. Dlaczego to ważne? Na Islandii jest tyle cudów natury, że wybór kilku żelaznych punktów wizyty jest koniecznością z racji ograniczenia czasowego.
O Islandii rzadko mówi się w mediach – położona na uboczy wydarzeń europejskich jest krajem bardzo spokojnym, a 300 tysięcy mieszkańców, to dwa razy mniej niż owiec na pastwiskach. Niemal połowa Islandczyków mieszka w stolicy – Reykjaviku i jego okolicach. Na Islandii działa wspomniany już Althing – najstarszy parlament świata. Pierwsze posiedzenie tego organu miało miejsce w roku 930.

Głównymi zajęciami są zawody związane z gospodarką morską, hodowlą zwierząt i rolnictwem. W państwie zwanym Krainą Lodu i Ognia uprawia się w szklarniach najwięcej bananów na kontynencie europejskim. To bardzo zamożny kraj i dla nas niektóre ceny są stosunkowo wysokie – szczególnie wyrobów alkoholowych. Walutą kraju jest korona islandzka; w niektórych miejscach honoruje się euro, ale nie jest to zasadą, więc lepiej mieć ze sobą karty płatnicze, którymi bez problemu można płacić wszędzie.

Bohaterem licznych doniesień telewizyjnych i prasowych stała się Islandia w 2016 roku podczas ME w piłce nożnej. Piłkarze – amatorzy wchodzący w skład islandzkiej kadry wyeliminowali Anglię i doszli do półfinału, gdzie ulegli Francji. Ponownie życzliwie kibicowaliśmy tej drużynie podczas Mundialu w 2018 roku – dla Islandii był to pierwszy udział w imprezie tej rangi.

Co warto zobaczyć na Islandii – lista ciekawych miejsc i atrakcji

Atrakcje Islandii w większości związane są z warunkami przyrodniczymi i geologicznymi tej krainy. Najbardziej godne polecenia na objazdówce wzdłuż wybrzeża są:

1. Geysir

Geysir – źródło termalne leżące w dolinie Haukadalur. Od niego powstało określenie gejzer definiujące zjawisko gorących źródeł geotermalnych, które cyklicznie wyrzucają wodę do góry. Znajdujący się na terenie tego samego pola geotermalnego Strokkur jest wyjątkową atrakcją – największy czyny gejzer na Islandii wodę o temperaturze 80 – 100 stopni Celsjusza co 5 – 10 minut wyrzuca z wielką siłą na wysokość powyżej 30 m, a słup strumienia ma średnicę 3 metrów.
Na terenie tego samego parku jest więcej źródeł termalnych z nieczynnymi gejzerami.

2. Kerid

Kerid – jezioro wulkaniczne we wnętrzu krateru wulkanu Grimsnes. Głębokie na 55 m, szerokie na 170 m i długie na 270 m. Brzegi krateru latem porasta zieleń rosnąca na piasku koloru czerwonego. Wody jeziora mają różne odcienie pastelowego błękitu – nasycenie barw zależne jest od ilości światła. Kerid powstał około 6500 lat temu po erupcji wulkanu. Ilość wody, a co za tym idzie głębokość jeziora, są zmienne, ale zbiornik nigdy nie wysycha. Aby zejść na dół oraz obejść krater wokół potrzeba około 45 – 60 minut. Warto mieć buty trekkingowe. Wejście dla turystów jest biletowane – to rzadkość na Islandii, gdzie większość atrakcji przyrodniczych jest dostępna nieodpłatnie. Bilet kosztuje w przybliżeniu około 12 złotych.

3. Park Thingvellir

Park Thingvellir – to miejsce zetknięcia dwóch płyt tektonicznych: Euroazjatyckiej i Północnoamerykańskiej. Park wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jest dla Islandczyków ważnym obiektem historycznym. To właśnie na terenie Thingvellir przed setkami lat ukonstytuował się islandzki parlament.Tu w parku znajduje się największy na wyspie zbiornik wody jezioro Thingvallavatn o powierzchni 84 km².

4. Wodospad Seljalandsfos

Wodospad Seljalandsfoss – ma 65 m wysokości i jest najczęściej odwiedzanym miejscem na wyspie. Niezwykłość wodospadu polega na tym, że strumień spadającej wody można obejść dookoła – oglądanie wodospadu ze wszystkich stron jest rzadkością w skali świata. Będąc przy wodospadzie Seljalandsfoss koniecznie trzeba zobaczyć ukryty w kanionie wodospad Gljúfrabúi. Obydwa obiekty dzieli kilka minut drogi na piechotę z tym że część trasy trzeba pokonać przechodząc po kamieniach wystających z płynącego, dość wartkiego potoku. Wodospad ma 40 m wysokości, a woda spływa dwoma strumieniami. Wodospad wygląda jak ukryty w grocie – robi wielkie wrażenie na oglądających. Przed wodospadem znajduje się potężny głaz nazywany Francuskim Nosem. Nazwa Gljúfrabúi w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle, co „mieszkaniec kanionu”.

5. Wodospad Skógafoss

Wodospad Skógafoss – imponujący, jeden z największych na Islandii. Chętnie odwiedzany ze względu na łatwy dostęp i położenie w bliskości trasy nr 1. Znają go miłośnicy serialu „Wikingowie”; jest tematem pamiątkowych pocztówek, obrazków i wdzięcznym obiektem fotograficznym – w słoneczne dni nad wodospadem zawsze jest tęcza.

6. Gullfoss

Gullfoss – „Złota Woda”, wodospad złożony z dwóch kaskad: pierwsza o wysokości 11 m, druga – 20 m z półkolistym ułożeniem. Kiedyś zamierzano wybudować na tym wodospadzie potężną hydroelektrownię. Zdecydowane protesty mieszkańców oraz brak środków spowodowały odejście od projektu. Dzisiaj Gullfoss jest w centrum terytorium zabudowanego licznymi hotelami i punktami widokowymi, z bogatym zapleczem gastronomicznym i handlowym (pamiątki turystyczne).

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#gullfoss #gullfosswaterfall #waterfall #iceland #reykiavik #landcape #yurzywpodróży

Post udostępniony przez Arkadiusz (@arkadiusz.stachowicz)

7. Kirkjufell Mountain

Kirkjufell Mountain – góra na położonym w zachodniej części Islandii półwyspie Snæfellsnes. Mieszkańcy Islandii uważają, że to najpiękniejszy szczyt na wyspie. Warto zabrać ze sobą dobry aparat fotograficzny – góra niezależnie od pory roku jest niezwykła, za każdym razem inna – zmienna, a przecież monumentalna i ponadczasowa.

8. Landmannalaugar

Landmannalaugar – najpiękniejszy fragment Gór Islandzkich na terenie Fjallabak Nature Reserve. Nazywa się je Górami Tęczowymi – pola lawy i rozmaite formacje geologiczne przybierają niezwykłe barwy na podobieństwo tęczy. Niedaleko od Landmannalaugar znajduje się Hekla – najwyższy (1491 m n.p.m.) czynny wulkan. Hekla uważana jest za wulkan wyjątkowo niebezpieczny. Obydwie atrakcje najlepiej oglądać w okresie od czerwca do września.

To nie jest wszystko, co warto zobaczyć na Islandii. Wulkanów, wodospadów, pól geotermalnych z gejzerami i basenami, księżycowych terenów w interiorze, niezwykłych formacji geologicznych, terenów z lodowcami jest mnóstwo. Największe atrakcje Islandii uformowała natura, ale zachwycający jest także dorobek kulturowy mieszkańców – warto zwiedzić zabytki i muzea Reykjaviku oraz odwiedzić urokliwe drewniane miasteczka i osady rozsiane na wybrzeżu wokół wyspy, liczne skanseny i domy torfowe.