Biuro rachunkowe w Warszawie – jak wybrać?

Na blogu od dłuższego czasu nie było żadnego wpisu dotyczącego biznesu czy zarabiania w internecie, dlatego dzisiaj napiszę o czymś, co dotyczy każdej osoby, prowadzącej działalność gospodarczą. Mowa o księgowości – nie tylko księgowości dla hotelu, pensjonatu, gospodarstwa agroturystycznego czy biura podróży. Dla każdego!

Słuchając opowieści znajomych, którzy korzystali z różnych biur rachunkowych często nie mogę się nadziwić jak wiele zależy od tego wyboru. Bałagan w papierach, nieprawidłowości w rozliczeniach, brak jakiegokolwiek wsparcia mentorskiego… ba często brak kontaktu z księgowym… to tylko czubek góry lodowej z „przygód” jakie się przydarzają przedsiębiorcą z biurami rachunkowymi. Jak więc wybrać odpowiednie biuro księgowe w Warszawie? Oto kilka wskazówek i na końcu moja osobista rekomendacja.

I. Wycena

Zacznijmy od tego co zazwyczaj zgubnie interesuje nas najbardziej – ceny usług księgowych. Dowiedz się dokładnie jakie są przedziały cenowe za obsługę danej ilości dokumentów. Każda faktura będzie wymagała wprowadzenia do systemu księgowego aby wyliczyć podatki, sklasyfikować rodzaj faktury, czy np. wygenerować plik JPK, ich ilość jest zatem związana z nakładem pracy dla biura.

Znaczenie w wycenie usług księgowych ma także:

  • Forma prawna firmy,
  • Rodzaj księgowości (księga przychodów i rozchodów, księgi handlowe, karta podatkowa, ryczałt),
  • Liczba pracowników na umowę o pracę,
  • Liczba zawieranych umów na zlecenie / o dzieło,
  • Bycie płatnikiem VAT,
  • Dokonywanie transakcji walutowych,
  • Kupno / sprzedaż towarów i usług za granicę.
  • Leasingi.

Jeśli Twoja firma generuje dużą liczbę dokumentów księgowych, dowiedz się czy biuro rachunkowe będzie odbierało od Ciebie dokumenty na bieżąco w trakcie miesiąca, tak aby faktury były stale wprowadzane i rozliczane. Bez ryzyka powstania opóźnień i błędów wynikających z naglących terminów.

II. Bieżące doradztwo i wsparcie mentorskie

Prowadzenie biznesu to praca na kilka etatów, warto więc swój czas zoptymalizować w taki sposób, aby dostęp do profesjonalnej wiedzy był dla nas na wyciągnięcie ręki. Doradztwo biura rachunkowego z pewnością okaże się niezwykle ważne już od samego początku. Księgowi pomogą nam bowiem z wyborem odpowiedniej formy prawnej, formy opodatkowania czy nawet z rejestracją spółki. Dowiedzmy się zatem czy biuro, które rozważamy oferuje również bieżące doradztwo bez dodatkowych, często horrendalnych opłat.

III. Doświadczenie i specjalizacja branżowa

Wybierając biuro rachunkowe w Warszawie upewnijmy się, że jest biegłe o obszarze, w którym zamierzamy działać. Są branże, które wymagają naprawdę głębokiego zgłębienia tematu, aby poprawnie rozliczać i optymalizować koszty. Zapytajmy o to, szczególnie gdy chcemy działać w branży transportowej, budowlanej lub gdy rozwijamy startup poszukujący zewnętrznych źródeł finansowania.

IV. Ubezpieczenie OC

Bardzo istotnym elementem, decydującym o wyborze biura rachunkowego powinno być jego ubezpieczenie OC, które chroni Cię od odpowiedzialności finansowej za ewentualne błędy czy niedopełnienie obowiązków. Pamiętaj, że powierzasz zewnętrznemu podmiotowi dopełnianie obowiązków ciążących na Tobie, jako przedsiębiorcy. Poproś więc o wgląd do takiego ubezpieczenia lub o jego kopię jako załącznik do umowy, aby mieć pewność posiadania takiego ubezpieczenia. Sprawdzając umowę zobacz również co zostało objęte ubezpieczeniem.

V. Zakres usług

Tak jak biura rachunkowe często nie różnią się diametralnie cenami, tak bardzo mocno będą różnić się między sobą w zakresie usług wchodzących w skład danej umowy, czy w zakresie kompetencji i dostępu do różnych specjalistów. Sprawdźmy zatem czy dane biuro posiada w swoich szeregach również specjalistów np. od prawa. Zorientujmy się co dokładnie otrzymujemy w ramach danej współpracy.

VI. Reprezentowanie przed urzędami

Bardzo ważnym i mocno odciążającym nas w codziennej pracy elementem będzie przekazanie pełnomocnictw księgowości, aby mieli wszelkie narzędzia i moc prawną do reprezentowania nas przed urzędami. Dotyczy to zarówno spraw związanych z ZUSem, jak i Urzędem Skarbowym.

Poprośmy zatem o formularz UPL-1 jako załącznik do umowy, dzięki któremu księgowy/-a zyska prawo do reprezentowania nas oraz wysyłania w naszym imieniu zgłoszeń i deklaracji.

VII. Forma kontaktu

Przed rozpoczęciem współpracy dowiedz się kto będzie osobą kontaktową w codziennych sprawach. Jeśli to sekretariat lub młodszy księgowy, którego zakres kompetencji ogranicza się do prostych rozliczeń czy wprowadzania faktur, możesz spodziewać się że wsparcie mentorskie nie będzie na wysokim poziomie. Postaraj się, aby Twoją księgowość prowadziła jedna osoba, a nie szerokie grono pracowników, gdyż wtedy ostatecznie nikt nie będzie dobrze zorientowany w sytuacji rachunkowej i specyfice Twojej firmy.

Biuro rachunkowe Keep Going Group Warszawa

Więcej:

https://keep-going.pl/ksiegowosc-finanse/

Szukając sprawdzonego biura rachunkowego w Warszawie polecam zapoznać się z ofertą Keep Going Group. Biuro rachunkowe i jednocześnie inkubator przedsiębiorczości bez problemu wesprze Cię we wszelkich kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – począwszy od wyboru formy prawnej, przez rejestrację spółki / firmy, po prowadzenie rachunkowości, wsparcie prawne m.in. w zakresie RODO, czy w marketingu. Teraz dostęp do wszystkich specjalistów otrzymujesz w jednym, korzystnym pakiecie. Ponadto współpracując z inkubatorem otrzymujesz dostęp do sieci partnerskiej czy darmowych szkoleń!